Aktualizacja: 22.01.2018 16:52
Slawkow, Polska
niewielkie zachmurzenie
-3.8°C, niewielkie zachmurzenie
Odczuwalna -7
1014 hPa
70%
6.4 km/h
0mm
17:00
22.01
ico
-3 °C
20:00
22.01
ico
-4 °C
23:00
22.01
ico
-5 °C
02:00
23.01
ico
-5 °C
05:00
23.01
ico
-5 °C
08:00
23.01
ico
-6 °C
11:00
23.01
ico
-2 °C
14:00
23.01
ico
-1 °C
17:00
23.01
ico
-2 °C
20:00
23.01
ico
-2 °C
23:00
23.01
ico
-2 °C
02:00
24.01
ico
-1 °C

Youtube

Menu

Protest zagłębiowskich samorządów

Poleć: Facebook Twitter Google + Wykop
Pomysł przedłużenia szerokiego toru ze Sławkowa do planowanego centrum logistycznego Vernovice - Gorzyczki budzi wśród samorządowców coraz większe emocje. W promocję tego przedsięwzięcia zaangażowali się ostatnio przedstawiciele władz powiatu będzińskiego. Z inicjatywy burmistrza Sławkowa, wspólnym głosem przeciw temu pomysłowi zaczynają tymczasem występować samorządy, których wydłużenie szerokiego toru pod granicę z Czechami dotknie w największym stopniu.
Z prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim (fot. K. Kozieł)
Foto: Z prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim (fot. K. Kozieł)
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Samorządowcy obawiają się, że wraz z szerokim torem z Zagłębia odpłyną korzyści gospodarcze i związane z nim inwestycje. Z listem w tej sprawie do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka wystąpili włodarze Sławkowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Jak podkreślają zgodnie Rafał Adamczyk, Arkadiusz Chęciński i Zbigniew Podraza, końcówka szerokiego toru w Sławkowie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całego regionu. Do wykorzystania tego potencjału brakuje obecnie w zasadzie tylko jednego podstawowego elementu infrastruktury, czyli drogowego łącznika Euroterminala w Sławkowie z drogą S1 i drogą DK 94. Niestety, w tej sprawie jak dotąd nie wydarzyło się nic, co wskazywałoby na rzeczywiste zainteresowanie strony rządowej realizacją tej inwestycji. Samorządowcy pytają dalej w swoim liście, czy wykonanie przedłużenia linii szerokiego toru na odcinku prawie 80 km w linii prostej ze Sławkowa, między innymi przez wysoce zurbanizowany teren aglomeracji górnośląskiej, do czeskich Vernovic ma jakikolwiek ekonomiczny sens i czy nie lepiej te środki zainwestować w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, drogowej i kolejowej w obszarze Zagłębia Dąbrowskiego, w oparciu Zespół Terminali Linii Szerokotorowej w Sławkowie. Pomogłoby to zdaniem autorów listu chronić nie tylko interes samego Zagłębia, ale także kraju.

W podobnym duchu samorządowcy zwrócili się do starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły. W swoim piśmie podkreślają, że budowa centrum logistycznego Vernovice – Gorzyczki doprowadzi do sytuacji, w której główne korzyści gospodarcze z szerokiego toru odniosą Gorzyczki i czeskie Vernovice. „Pragniemy zwrócić uwagę, że prowadzący rozmowy na ten ważny dla całego regionu temat przedstawiciele władz powiatu będzińskiego czynią to bez upoważnienia samorządów ościennych miast. Działania takie – w świetle opisanych powyżej okoliczności – prowadzić mogą w dłuższej perspektywie czasowej do stagnacji gospodarczej Zagłębia Dąbrowskiego i przeniesienia ekonomicznych korzyści z realizacji tej inwestycji, w tym tak potrzebnych miejsc pracy, na południe województwa.” - czytamy w liście do starostwa, pod którym podpisali się również włodarze Będzina, Czeladzi i Wojkowic.

List samorządowców do wicepremiera Mateusza Morawieckiego - kliknij TUTAJ

List samorządowców do starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły - kliknij TUTAJ

 Pod listem podpisał się również prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza 
fot. K. Kozieł

 

Poleć: Facebook Twitter Google + Wykop
Drukuj Drukuj do pdf

Polecamy

 Mapa

Mapa