Chcą pomagać chorym na SM

Krzysztof Kozieł

Chcą pomagać chorym na SM

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W Sławkowie powstał właśnie oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Jego członkowie w planach mają uruchomienie specjalnych dyżurów i linii telefonicznej dla chorych i ich rodzin, organizację otwartych warsztatów, spotkań z lekarzami, fizjoterapeutami oraz wydarzeń o charakterze integracyjnym.

W całym kraju oddziałów PTSR jest niecałe trzydzieści. Pomysł na utworzenie organizacji w Sławkowie narodził się niedawno. – Po pobycie na jednym z turnusów rehabilitacyjnych zrobiliśmy rozpoznanie i okazało się, że osób chorych na stwardnienie rozsiane, o których wiemy, w samym Sławkowie jest przynajmniej kilkanaście. Niestety, często w przypadku tej choroby ludzie zamykają się w domach, tracą kontakt ze społeczeństwem. A tak przecież wcale nie musi być – przekonuje Katarzyna Adamczyk-Drożyńska, która mimo choroby od lat angażuje się w pomoc innym osobom znajdującym się w podobnej do jej sytuacji.

Do tej pory najbliższy oddział towarzystwa mieścił się w położonym ponad 25 kilometrów od Sławkowa Zawierciu, co było sporym utrudnieniem dla osób mających problem z przemieszczaniem się. W takich właśnie okolicznościach zapadła decyzja o założeniu oddziału w Sławkowie, który zgodnie z planami jego założycieli ma służyć nie tylko mieszkańcom miasta, ale również Dąbrowy Górniczej, Sosnowca czy powiatu będzińskiego.

- Przede wszystkim chcemy, by w tym pierwszym etapie jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, że jesteśmy i że można się z nami kontaktować – opowiada Monika Kaczmarzyk, przewodnicząca oddziału. – Choć sama nie jestem chora, to doskonale wiem, z jakimi problemami przychodzi się mierzyć cierpiącym na SM. Bardzo ważna jest integracja osób chorych ze zdrowymi, pełnosprawnymi i to będzie z pewnością jeden z najważniejszych celów naszego działania.

W tej chwili wokół oddziału skupionych jest już około dwudziestu osób, w zdecydowanej większości ze Sławkowa. – Z własnego doświadczenia wiem, jak trudny jest sam moment postawienia diagnozy i jak potrzebna jest w takiej sytuacji świadomość, że można z kimś porozmawiać, otrzymać psychiczne wsparcie – opowiada Aneta Uzar skarbnik oddziału. – W takich przypadkach również chcielibyśmy służyć wsparciem i wieloletnim już doświadczeniem w mierzeniu się z wyzwaniami codziennego życia z chorobą.

Pomocną dłoń stowarzyszeniu podały władze miasta, które nieodpłatnie udostępniły organizacji pomieszczenia na parterze Sławkowskiego Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Młyńskiej. Dzięki temu oddział ma swoją siedzibę. - Tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne. Miasto oczywiście deklaruje dalszą pomoc organizacji w prowadzonej przez nią działalności - mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Stwardnienie rozsiane to postępujące schorzenie układu nerwowego, którego pierwsze objawy są często mało specyficzne. Chorzy stopniowo zaczynają mieć coraz większy problemy z poruszaniem się, z funkcjonowaniem narządów zmysłu czy równowagi. Choroba najczęściej przebiega w postaci rzutów, wyłączających na pewien czas osoby chore z jakiejkolwiek aktywności. Każdy rzut pozostawia trwały ślad, obniżając sprawność organizmu.

Co roku 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego.

 


Kontakt do sławkowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego:

ul. Młyńska 14a
41-260 Sławków

nr tel.: 880 393 935, 503785538
e-mail: slawkow@ptsr.org.pl

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop