E-PIT ułatwi życie podatnikom

{[description]}

E-PIT ułatwi życie podatnikom

Uwaga podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od 15 lutego dostępna jest usługa "Twój e-PIT". Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze "Twój e-PIT" zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Wszystkie dane można zobaczyć na Portalu Podatkowym, zaglądając na stronę www.podatki.gov.pl.

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). - Nasze systemy informatyczne są już na tyle zaawansowane i wyposażone w odpowiednie dane, że możemy zaproponować zupełnie nowe podejście do rozliczeń podatkowych. Na bazie informacji przesyłanych od płatników udostępnimy propozycję rocznego zeznania. To istotna zmiana w duchu filozofii 3xP, czyli prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Co będzie zawierać Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej. Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia (telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem - link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Wsparcie dla milionów podatników

Usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. na portalu podatki.gov.pl. Wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT (elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym). W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.


Od stycznia na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej można uzyskać informacje w zakresie usługi "Twój e-PIT".

Dzwoniąc pod numery telefonów: 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych) i wybierając w systemie zapowiedzi "0", klient zostanie przekierowany do konsultantów w grupie ZEZNANIA, którzy udzielą odpowiedzi na pytania o rozliczenie roczne za 2018, w tym również związane z nową usługą Twój e-PIT.

Informacje na temat zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT będzie można uzyskać również:
- drogą e-mailową, wybierając na stronie internetowej Portalu Podatkowego pozycję "Skontaktuj się z nami", a następnie opcję "Pytanie e-mail";
- podczas czatu z konsultantem, wybierając na stronie internetowej Portalu Podatkowego pozycję "Skontaktuj się z nami", a następnie opcję "Czat z konsultantem".


Twój e-PIT — jak go złożyć?

Chcesz złożyć Twój e-PIT? Wyjaśniamy, jak to zrobić:

  1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT
  2. Uwierzytelnij się
    • Wpisz swoje dane:
      • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
      • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017
      • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018 lub użyj profilu zaufanego
  1. Sprawdź swoje dane. Teraz możesz:
    • zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)
    • jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:
      • wspólne z małżonkiem
      • jako osoba samotnie wychowująca dzieci
    • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
    • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
    • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
    • odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę
    • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone
  1. Zaakceptuj i wyślij zeznanie
  2. Teraz możesz pobrać UPO (urzędowe poświadczenie odbioru, stanowiące dowód złożenia zeznania).

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop