Aktualizacja: 23.04.2017 23:28
Slawkow, Polska
przewaga chmur
3°C, przewaga chmur
Odczuwalna 1
1018 hPa
74%
7.2 km/h
0mm
00:00
24.04
ico
2 °C
03:00
24.04
ico
2 °C
06:00
24.04
ico
1 °C
09:00
24.04
ico
4 °C
12:00
24.04
ico
7 °C
15:00
24.04
ico
9 °C
18:00
24.04
ico
9 °C
21:00
24.04
ico
7 °C
00:00
25.04
ico
4 °C
03:00
25.04
ico
3 °C
06:00
25.04
ico
4 °C
09:00
25.04
ico
11 °C
Youtube
Menu

Ekologiczny problem u granic Sławkowa

Poleć: Facebook Twitter Google + Wykop
Składowisko odpadów powstałych po procesie trawienia wyrobów metalowych od lat zagraża środowisku w rejonie wsi Krzykawka w Bolesławiu. Z dziurami w ziemi, wypełnianymi do połowy lat dziewięćdziesiątych szlamami i osadami, postanowiły rozprawić się właśnie władze tej gminy. I choć potrzeby neutralizacji zagrożenia nikt nie kwestionuje, to jego planowany przebieg i możliwe konsekwencje budzą spore obawy samorządu i mieszkańców Sławkowa.
Krzysztof Kozieł
Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W środę 12 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów Sławkowa i Bolesławia, w którym udział wzięli również między innymi pracownicy regionalnych służb zajmujących się ochroną środowiska z Krakowa, olkuskiego starostwa, a także reprezentanci firmy Selenya, która ma zajmować się pracami związanymi z usuwaniem odpadów i rekultywacją terenu. Na prośbę burmistrza Sławkowa w spotkaniu uczestniczyli również hydrogeolodzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – prof. Jacek Motyka i Kamil Juśko. W dyskusji wzięli udział również sławkowscy radni.

Osadniki na terenie gminy Bolesław powstały w 1977 roku i służyły Zakładowi Wyrobów Metalowych do pozbywania się odpadów produkcyjnych. Głównymi składnikami znajdujących się tam odpadów jest trójtlenek siarki, tlenek wapnia i tlenek żelaza. – Nie kwestionujemy potrzeby neutralizacji zagrożenia dla środowiska, które wiąże się ze składowaniem tych odpadów na terenie Bolesławia i działań podejmowanych przez władze tej gminy. Jednak ze względu na bezpieczeństwo wód powierzchniowych i podziemnych uważamy, że działania te muszą być poddane ścisłemu nadzorowi ekspertów i dokładnie przemyślane. Niewłaściwe przeprowadzenie rekultywacji tych osadników może doprowadzić do zdecydowanego pogorszenia stanu naszego środowiska – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. Na uzasadnienie swoich obaw przedstawiciele Sławkowa przywoływali problem nielegalnego składowiska, które powstało jako skutek działalności firmy Rekult. W założeniach miała ona prowadzić rekultywację dawnego kamieniołomu na terenach należących do PKP. Brak nadzoru właścicieli terenu doprowadził do powstania w 2014 roku nielegalnego wysypiska toksycznych odpadów, które zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, a tym samym grożą katastrofą ekologiczną na skalę całego regionu.

Na zagrożenia związane z odpadami po działalności Zakładu Wyrobów Metalowych zwrócił uwagę także prof. Jacek Motyka. Naukowiec omówił budowę osadników, skład chemiczny zdeponowanych odpadów, scharakteryzował też budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne rejonu Sławkowa i Bolesławia. Wskazywał również na zagrożenia, jakie wiązać się mogą z późniejszą rekultywacją osadników.

- Dyskusja była burzliwa. Zażądaliśmy przedstawienia informacji, co zamierza zrobić wykonawca, by nie dopuścić do skażenia ziemi, wód powierzchniowych i podziemnych w trakcie procesu wydobywania odpadów. Wskazywaliśmy również, że proces rekultywacji powinien być prowadzony zgodnie z układem tego terenu, a używane do niej muszą być kamienie o zbliżonym do skał podłoża składzie chemicznym. Nie powinno się do tego celu używać zaproponowanych przez firmę Selenya odpadów, czyli żużli, popiołów, pyłów, ich mieszanek czy ustabilizowanych osadów ściekowych. Odtworzona musi zostać też strefa biologicznie czynna. Poprosiliśmy również o przedstawienie przez wykonawcę prac referencji i informacji o wcześniej prowadzonych pracach rekultywacyjnych. Niestety, ze strony firmy Selenya nie usłyszeliśmy żadnych konkretów o tym, w jaki sposób prowadzone ma być wydobycie i rekultywacja. To zbyt poważne zadanie, by podchodzić do niego w sposób czysto biznesowy – mówi Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta w Sławkowie.

Ze względu na zasięg, jaki mogą mieć skutki niewłaściwego przeprowadzenia prac przy neutralizacji odpadów i rekultywacji terenu dla mieszkańców Sławkowa, władze miasta zapowiadają dokładne monitorowanie tej sprawy.

 

foto: Krzysztof Kozieł

 

 

Poleć: Facebook Twitter Google + Wykop
Drukuj Drukuj do pdf

Zobacz również

Reforma systemu oświaty w Sławkowie
Reforma systemu oświaty w Sławkowie Rada Miejska w Sławkowie podczas sesji 16 lutego podjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Załóż firmę przez telefon
Załóż firmę przez telefon Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców. Od stycznia 2017 roku z pomocą konsultanta można zarejestrować własną firmę przez telefon. Właściciel firmy może również skorzystać z...
Kliknij, by zapobiegać pożarom
Kliknij, by zapobiegać pożarom Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej uruchomiły specjalną stronę internetową, poświęconą walce z plagą wypalania traw. Na stronie dostępne są...
Pogotowie ratunkowe w Sławkowie?
Pogotowie ratunkowe w Sławkowie? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niebawem Sławków może wzbogacić się o nowoczesny ambulans i dyżurujących przez całą dobę ratowników medycznych. W piątek 17 marca burmistrz Sławkowa spotkał...
UOKiK informuje: Uwaga na suplementy!
UOKiK informuje: Uwaga na suplementy! Reklamy suplementów diety błędnie sugerują, że te produkty leczą i są remedium na liczne dolegliwości. Producenci, aby zachęcić konsumentów, nie powinni wykorzystywać wizerunku farmaceuty czy...
Harmonogram wywozu odpadów
Harmonogram wywozu odpadów Podajemy harmonogram wywozu nieczystości segregowanych od odbiorców indywidualnych z terenu miasta na 2017 rok.
Komunikat dot. nieczystości ciekłych
Komunikat dot. nieczystości ciekłych

Polecamy

 Mapa

Mapa