Parafia bez nagrody starosty

archiwum UM Sławków

Parafia bez nagrody starosty

Foto: archiwum UM Sławków
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie nie znalazła się w gronie laureatów Nagrody Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.

Odrzucenie kandydatury zgłoszonej przez Sławków powoduje tym samym, że po raz pierwszy od 2003 roku wśród nagrodzonych przez powiat nie ma przedstawicieli tego miasta.

Przyznawaniem nagród zajmowała się specjalna komisja, powołana przez zarząd powiatu. Komisja, której przewodniczy starosta będziński Arkadiusz Watoła na swoim posiedzeniu przyznała cztery nagrody. Otrzymał je zespół wokalny „Serduszka” ze szkoły w Dobieszowicach, piosenkarka Edyta Cymer, zgłoszona przez jedno ze stowarzyszeń z Siewierza, Stanisława Myrta (szefowa koła gospodyń wiejskich z sołectwa Leśniaki) oraz ks. kanonik Jarosław Wolski z Czeladzi. Nagroda ma również wymiar finansowy. Podmioty nią uhonorowane otrzymują 2,5 tys. zł.

 


Przypominamy uzasadnienie wniosku burmistrza Sławkowa o przyznanie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie Nagrody Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury:

Informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności lub informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana:

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Mikołaja jest jedną z najstarszych w Polsce. Wspólnota parafialna mieszkańców tworzona jest w Sławkowie od blisko ośmiu wieków i nierozerwalnie związana ze świątynią, datowaną na I połowę XIII wieku.

Obecny kształt życia w Sławkowie, postawy oraz wartości mieszkańców modelowane są nie tylko przez obiektywne warunki historyczne, ale również przez świadomą działalność w ramach społeczności lokalnej skupionej wokół Parafii. Przez całe wieki skupia ona i integruje ludność pod względem religijnym, ale spełnia również funkcje społeczne i kulturalne. Należy wymienić chociażby opiekę społeczną, szkolnictwo parafialne oraz tworzenie sieci kościelnej administracji lokalnej. Historyk Jan Długosz zapisał, że w 1203 roku biskup Fulko zwany Pełką założył w Sławkowie pierwszy szpital św. Ducha przeznaczony głównie dla tych, którzy utracili zdrowie w kopalniach ołowiu.

W XVIII wieku w budynku szpitalnym mieściła się również szkoła parafialna, prowadzona przez księży przy wsparciu zamożnych sławkowian.

Przez wszystkie lata w parafii sławkowskiej pracowali kapłani, którzy nie tylko wypełniali misję duszpasterską, ale byli i są dla mieszkańców nauczycielami, przewodnikami, opiekunami, autorytetami i inicjatorami wielu działań zarówno religijnych, społecznych, kulturalnych, ale także inwestycyjnych. Tak jak obecny Proboszcz Ksiądz Wojciech Kowalski, który parafię sławkowską objął w lipcu 2009 r. i wspólnie z wiernymi rozpoczął gruntowny remont kościoła.

Nie byłoby Parafii i Wspólnoty Parafialnej gdyby nie świątynia, która przez te wszystkie wieki służyła Sławkowianom. Oddana trosce kapłanów i całych pokoleń wiernych jest chlubą i wizytówką miasta. Jej historia rozpoczyna się w XIII wieku. Nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Mikołaja, a jej piękno i bogactwo wynika nie tylko z obiektywnej wartości poszczególnych dzieł sztuki, ale przede wszystkim z tego, że przez setki lat była świadkiem najważniejszych momentów w historii Sławkowa i jego mieszkańców.

Kościół Parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie jest budowlą o bogatej historii i ważnym zabytkiem sztuki sakralnej.  Wybudowany w okresie gotyckim, posiada bogate wyposażenie i wystrój różnych stylów. Stanowi on ważny element zabytkowego układu urbanistycznego miasta Sławków z końca XIII wieku i jest najcenniejszym oraz najstarszym z zabytków Sławkowa, wpisanym do rejestru zabytków. Znaczenie sławkowskiej świątyni dla dziedzictwa narodowego podkreśla również fakt, iż jest ona jednym z najstarszych zabytków na pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba „Via Regia”.

Świątynia ma nie tylko znaczenie dla samych mieszkańców Sławkowa, ale także dla osób odwiedzających miasto. Jako zabytek o wysokiej wartości kulturowej jest ogólnodostępnym, ważnym punktem na mapie atrakcji turystycznych, szczególnie w wymiarze turystyki kulturowej i pielgrzymkowej. Szacuje się, że rocznie z obiektu korzysta ok. 6 tys. mieszkańców oraz ok. 20 tys. turystów.

Blask i świetność kościoła przywracają obecnie mieszkańcy Sławkowa wraz z księżmi. W 2010 roku rozpoczął się bowiem największy w historii remont świątyni, która dzięki nakładowi ponad pięciu milionów złotych i tysięcy godzin pracy Parafian odzyskała swój wygląd, wartość i znaczenie. Prace w kościele trwają nieprzerwanie od roku 2010 i w tym czasie wykonano między innymi konserwacje polichromii ścian kościoła, sufitu w nawie, sklepienia w prezbiterium, polichromii ścian i sklepienia w zakrystii, polichromii ścian i sufitu w kruchcie, ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, ambony, empory chóru muzycznego, prospektu organowego, pomnika przyściennego bpa Kajetana Sołtyka. Odrestaurowano  także stalle w prezbiterium, XVII wieczne drzwi obite blachą do zakrystii, tablicę nagrobną Sebastiana Nyskowskiego z 1601 roku – Starosty Sławkowskiego, stalle z XVII wieku w nawie oraz posadzki kamienne. Przeprowadzono także badania archeologiczne w nawie kościoła. Wykonano również prace remontowe na zewnątrz, remontując ogrodzenie świątyni a w budynku kościoła zainstalowany został system ogrzewania w oparciu o odnawialne źródła energii.

Dla Parafii jest to ogromny wysiłek finansowy. Dzięki zaangażowaniu całej Społeczności Parafialnej kościół stał się na nowo dumą mieszkańców, a wspólny wysiłek jeszcze mocniej skonsolidował mieszkańców Sławkowa.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie jest nie tylko miejscem kultu i bezcennym zabytkiem. We wnętrzu świątyni, jak i w jej otoczeniu Parafianie organizują wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych: koncerty kolęd, zamyślenia wielkopostne, koncerty muzyki klasycznej, a także prelekcje oraz wystawy fotograficzne i plastyczne.

Uzasadnienie wniosku, zawierające wskazanie lokalnego lub regionalnego charakteru działalności lub osiągnięcia oraz jego znaczenia dla kultury:

Nagroda Starosty Powiatu Będzińskiego będzie dla Wspólnoty Parafialnej uznaniem za wielowiekową służbę Bogu i całej społeczności lokalnej Sławkowa oraz za szczególny wkład w rozwój i wspieranie religijności, szeroko pojmowanej kultury, szczególnie historii, zarówno w Sławkowie, jak również w całym regionie.

Będzie to nagroda za zaangażowanie Parafian w życie duchowe, ale przede wszystkim pomoc podczas remontu. Dzięki ich pracy świątynia w Sławkowie na nowo stała się perłą architektury sakralnej w Polsce. Odzyskała swoje znaczenie i najwyższą wartość wśród zabytków Województwa Śląskiego i Powiatu Będzińskiego, stając się wizytówką promocyjną całego regionu.

Nagroda Starosty będzie także specjalnym wyróżnieniem dla księży oraz grup parafialnych działających na co dzień w Parafii tj. Chóru Cantamus Domino, Rycerzy Kolumba, Parafialnego Zespołu Caritas, Odnowy w Duchu Świętym, Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żywego Różańca, czy Ministrantów.

Nagroda Starosty będzie dla całej Wspólnoty Parafialnej i Społeczności Sławkowa wyrazem uznania oraz motywacją do dalszego zaangażowania w życie Parafii i miasta.

materiały UM Sławków


 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop