Strona główna  
    Kontakt  
    BIP  
    GCI  
    Mapa  
Strona główna / Aktualności
2016-08-27     Cezarego, Małgorzaty, Moniki    


Sławków Karczmą Austeria stoi

Karczma Austeria w Sławkowie w sobotę 25 sierpnia otworzyła swoją zabytkową bramę i ponownie zaprasza gości do swoich wyjątkowych wnętrz. Po blisko miesięcznej przerwie, podczas której najstarsza karczma w Polsce przeszła remont i zmieniła poddzierżawcę, znowu działa i poleca najlepszą staropolską kuchnię w okolicy.

Mam nadzieję, że nasza perełka czyli Karczma w Sławkowie dzięki naszym staraniom, podobnie jak przed laty i przed wiekami, znów będzie najlepszą karczmą w tej części Polski i wizytówką Sławkowa.  Nazwa Austeria do tego zobowiązuje, bowiem w języku włoskim oznacza to zajazd, karczmę o najwyższym standardzie – mówi Bronisław Goraj burmistrz Sławkowa, który wspólnie z Krzysztofem Malczewskim Starostą Będzińskim, Marianem Malickim Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sławkowie oraz Jarosławem Maletą współwłaścicielem firmy Maxtop głównego dzierżawcy Karczmy Austeria dokonali jej uroczystego otwarcia.

Wcześniejszy, gruntowny remont sławkowska karczma przeszła 10 lat temu. Wówczas władze miasta (karczma od 1789 roku jest własnością miasta) pozyskały środki zewnętrzne, które pozwoliły na kompleksową rewitalizację.
Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjąłem po objęciu funkcji burmistrza w 2002 roku było zamknięcie wówczas starej karczmy, bo tak się nazywała i doprowadzenia do jej zrewitalizowania. Udało mi się wówczas pozyskać pieniądze między innymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środki wojewódzkie, które pozwoliły tak naprawdę uchronić ten wyjątkowy obiekt przed dalszym niszczeniem - dodaje Bronisław Goraj … teraz zmieniły się nie tylko  niektóre potrawy, ale   poddzierżawcy karczmy, którzy mają duże doświadczenie  w gastronomii i mam nadzieję, że przywrócą świetność temu miejscu, które jak żadna inna karczma w Polsce ma nie tylko niepowtarzalny klimat, ale i  historię.

Trudno się nie zgodzić z tymi słowami ponieważ sławkowska karczma to obiekt wyjątkowy, jedyny taki w Polsce.  Austeria  Miejska w  Sławkowie  Pierwochą  Zwana  to oficjalna urzędowa  nazwa  karczmy  położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem 2.

Żródła historyczne podają, że w 1760 r. sławkowska Austeria wymagała remontu, a rok 1781 wyryty na belce przy suficie w sali głównej wskazuje na datę remontu sławkowskiej karczmy, a nie jak do niedawna przypuszczano jej budowy.


Niewątpliwie sławkowska  Austeria   jest najstarszą i najpiękniejszą   spośród   wszystkich   zachowanych    do  dzisiejszych  czasów.  Jej  usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 m2 przykrywa dwuspadowy dach.

Historia karczmarstwa w Sławkowie to nie tylko Karczma Austeria. To także zapisy w historii o ważnej funkcji i roli kilku sławkowskich karczem i Sławkowa, który były ważnym punktem na szlaku handlowym z Wrocławia, Bytomia do Krakowa.

Historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, iż w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich.

Wiadomość  ta  jako  pierwsza  potwierdza   nie  tylko  istnienie  Sławkowa  w  początkach  XIII  wieku, ale również zaświadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów. 
 
Informacja z Aktualności wieczornych TVP Katowice (8 minuta 30 sekunda serwisu)

Kliknij i obejrzyj raz jeszcze http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/25-sierpnia-2145/8358391


Utworzony:2012-08-27 13:00:36
Autor:J.M.

Kreator IAP - (C)opyright by MOTONET