Przy wspólnym stole o smogu

Krzysztof Kozieł

Przy wspólnym stole o smogu

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Naukowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i samorządowcy spotkali się 21 marca w Czeladzi. III Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza, zorganizowany przez Zagłębiowski Alarm Smogowy, stał się okazją do omówienia wyników systematycznych badań stanu powietrza nad Zagłębiem, skutków zanieczyszczenia dla zdrowia jego mieszkańców oraz działań, jakie podejmują poszczególne samorządy w walce ze smogiem.

A że jest o czym mówić, świadczą przedstawione podczas konferencji wyniki badań. W lutym na terenie województwa nie było ani jednego dnia bez odnotowania w jakimś miejscu dobowych przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego, a przez dwa dni wystąpiło przekroczenie poziomu informowania, czyli stan, w którym stężenie pyłu przekracza 200 mikrogramów na każdy metr sześcienny. To ponad czterokrotnie więcej, niż dopuszczalna norma. Jak się okazuje, marzec był pod tym względem jeszcze gorszy. Przez cztery dni notowano w części województwa przekroczenie poziomu informowania, w tym na terenie Rybnika i Kotliny Żywieckiej zanotowano przekroczenia poziomu alarmowego (ponad 300 mikrogramów na metr sześcienny). Zanieczyszczenie powietrza, jak przekonywali eksperci, w negatywny sposób wpływa w zasadzie na cały organizm człowieka, czego dowodzą przeprowadzane badania naukowe.

W czasie konferencji o sposobach walki ze smogiem w gminach i działaniach władz lokalnych rozmawiali zaproszeni samorządowcy. Do udziału w debacie został przez organizatorów konferencji zaproszony między innymi burmistrz Sławkowa. - Podczas dyskusji mówiliśmy nie tylko o działaniach związanych na przykład z realizacją programu ograniczania niskiej emisji, czyli dotacjami do wymiany pieców, instalacji ogniw fotowoltaicznych czy termomodernizacji. Ważną częścią dyskusji było omówienie działań skierowanych do dzieci i młodzieży. Jak można się było przekonać, w obu obszarach możemy pochwalić się efektywnymi działaniami – mówi Rafał Adamczyk.

III Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza stał się okazją do zaprezentowania nowych metod pomiaru stężenia zanieczyszczeń powietrza przy wykorzystaniu dronów. Ostatnią część konferencji poświęcono między innymi działaniom organizacji społecznych, walczących o czyste powietrze.

 


Poprzednie trzy lata realizacji programu ograniczania niskiej emisji w Sławkowie przyniosły wymierne efekty. Mieszkańcy wymienili dwadzieścia pięć starych kotłów węglowych na  nowe, ekologiczne kotły na ekogroszek. Czternaście gospodarstw, korzystając z dofinansowania, zdecydowało się na zmianę sposobu ogrzewania na gazowe. Prawie dwadzieścia domów przeszło termomodernizację. W ramach programu osiem gospodarstw zdecydowało się na instalacje solarne, pięć na ogniwa fotowoltaiczne i jedno na pompę ciepła.

W mieście zamontowano trzy czujniki smogu (w tym jeden z inicjatywy mieszkańców w ramach konkursu Avivy), a do wszystkich oddziałów przedszkola, przychodni, domu Senior-Wigor i świetlic dla pierwszaków w obu szkołach trafiło w sumie siedemnaście oczyszczaczy powietrza. W czasie warsztatów najmłodsi uczyli się, czym jest smog i jak wpływa na zanieczyszczenie powietrza spalanie śmieci. Ostatnio do przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas trafiły książeczki z kolorowankami, łamigłówkami i zagadkami związanymi z tematyką ekologiczną.

Zaplanowane na 2018 rok wydatki inwestycyjne na likwidację niskiej emisji to 578 tys. zł. Stanowi to aż 22% wszystkich wydatków miasta na inwestycje.


 

foto: K. Kozieł

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop