Straż Miejska w Sławkowie do likwidacji

{[description]}

Straż Miejska w Sławkowie do likwidacji

Burmistrz Sławkowa zwrócił się do komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach z wnioskiem o zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Sławkowie.

Jak podkreśla Rafał Adamczyk, decyzja wynika z analizy funkcjonowania straży w kontekście jej ustawowych uprawnień. – Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, podjąłem decyzję o wprowadzeniu systemowych zmian w strukturze organizacyjnej urzędu miasta, polegających na likwidacji Straży Miejskiej. Zdecydowana część jej działań pokrywa się bowiem z działalnością policji. Warto podkreślić, iż opinie o pracy funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Sławkowie są pozytywne, a skuteczność ich działania, w związku z szerszymi uprawnieniami, jest większa – podkreśla burmistrz Sławkowa. Po pozytywnym zaopiniowaniu przedłożonego przez Rafała Adamczyka projektu uchwały przez komendanta wojewódzkiego policji, będzie ona głosowana przez sławkowskich radnych.

Straż Miejska w Sławkowie została utworzona w 1990 roku. U podstaw jej powołania leżał zamiar poprawienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Duże znaczenie miał fakt, iż na terenie Sławkowa ówcześnie funkcjonował jedynie posterunek policji z dziewięcioosobową obsadą kadrową. Od 2012 roku w ramach struktury organizacji terenowej powiatowej policji działa Komisariat Policji w Sławkowie, liczący obecnie piętnaście etatów. To policjanci mają znaczący wpływ i wkład w poprawę bezpieczeństwa na obszarze miasta. W 2015 roku Komisariat Policji w Sławkowie przeniósł się do wyremontowanego przez samorząd miasta segmentu budynku przy ul. PCK.

W dalszym ciągu w Sławkowie funkcjonować będzie centrum monitoringu miasta, które powstało z dofinansowania unijnego w 2015 roku. – Dokonując tych zmian chcemy zapewnić w dalszym ciągu wysoki poziom bezpieczeństwa. Bardzo dobrze układa się współpraca miasta z policją. Z oszczędności po likwidacji straży rozważać będziemy ewentualne sfinansowanie dodatkowych etatów policyjnych lub przynajmniej policyjnych służb ponadnormatywnych na terenie miasta. Możliwy stanie się również zakup lub wynajem nowoczesnego sprzętu do badania zagrożeń środowiskowych, na przykład smogu – wyjaśnia burmistrz Sławkowa.

Samochód straży miejskiej ma pozostać w urzędzie i będzie służył Ekopatrolowi, który w swoich działaniach ma się opierać o szerszą współpracę Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej urzędu z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego i policją.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop