Świątynia odkrywa swoje tajemnice

Tadeusz Stychno

Świątynia odkrywa swoje tajemnice

Foto: Tadeusz Stychno
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Odkrycia dokonane przy okazji remontu wnętrza kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego były głównym tematem konferencji, zorganizowanej w Sławkowie 28 października. Organizatorem wydarzenia była sławkowska parafia wspólnie z Instytutem Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Do udziału w konferencji organizatorzy zaprosili grono ekspertów z zakresu ochrony i konserwacji zabytków: prof. Jacka Owczarka, mgr Katarzynę Magrysiewicz-Dobrzańską, dr. Jerzego Zmudzińskiego, dr. Waldemara Niewaldę, dr. Jacka Pierzaka i mgr Monikę Łyczak.

Odbywająca się w parafialnym kościele konferencja miała charakter otwarty. Wśród poruszanych tematów była ochrona zabytków Zagłębia Dąbrowskiego, przebieg prac konserwatorskich w kościele prowadzonych w latach 2009 – 2017, zabytkowy wystrój i wyposażenie świątyni, prace badawcze wątków jej murów i fundamentów. Nie zabrakło również zagadnień związanych z archeologicznymi odkryciami w mieście i zarysowania rezultatów prac archeologicznych prowadzonych we wnętrzu kościoła w 2014 roku.

- Prace archeologiczne i konserwatorskie, jakie były prowadzone w parafialnym kościele, rzuciły nowe światło na historię tego obiektu. Zwykle w przypadku tego typu obiektów wyróżniamy kilka faz. Kościół początkowo jest obiektem niewielkim i stopniowo rozbudowywanym. Ta pierwotnie wybudowana część to prezbiterium. W kolejnych latach dobudowywane do niego są nawy, a następnie wieża. Wygląda na to, że w tym przypadku było inaczej i od początku w planach była budowa prezbiterium i nawy, a być może nawet wszystkich trzech elementów. W tle mamy jeszcze konflikt między biskupem Pawłem z Przemankowa i księciem Leszkiem Czarnym, którego efektem było przerwanie prac. I ten właśnie wątek łączy historię kościoła i zamku biskupów krakowskich, którą przybliżyłem w czasie konferencji – mówi archeolog dr Jacek Pierzak, odkrywca ruin sławkowskiego zamku.

W czasie konferencji po raz kolejny można było przekonać się, jak ogromne, historyczne dziedzictwo kryje w sobie średniowieczna świątynia. - Najważniejszym celem naszej konferencji było ukazanie rozmaitych kierunków badań kościoła, podejmowanych przy okazji prowadzonych prac remontowych. Oczywiście nie sposób w trakcie kilkunastominutowych wystąpień opisać nawet w sposób bardzo ogólny ich rezultatów. Szczegółowo przedstawione zostaną one w publikacji, która ukaże się w pierwszych miesiącach przyszłego roku – podkreśla ks. dr Wojciech Kowalski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.

foto: Tadeusz Stychno

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop