Uwaga: Afrykański pomór świń

{[description]}

Uwaga: Afrykański pomór świń

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, na terenie kraju stwierdzono w lipcu przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). To wirusowa choroba, na którą zapadają dziki i świnie domowe. Choroba jest całkowicie niegroźna dla ludzi i innych gatunków zwierząt, może jednak powodować straty w gospodarstwach rolnych.

Ogniska ASF stwierdzono w województwie podlaskim i lubelskim. Afrykański pomór świń po raz pierwszy pojawił się na terenie Polski w 2014 roku. Nazwa choroby wzięła się od miejsca, w którym opisano pierwsze jej przypadki. Stało się to w 1920 roku w Kenii.

Na chorobę podatne są wyłącznie świnie domowe oraz dziki. Kontakt z chorymi dzikami i domowymi świniami nie niesie więc dla człowieka i innych gatunków zwierząt żadnego zagrożenia.

Świnie domowe i dziki zarażają się od siebie w sposób bezpośredni lub pośrednio. Choroba może być przenoszona również przez żywność. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw rolnych, przenoszenie się wirusa jest znacznie ułatwione. Objawami zakażenia u zwierząt są: wysoka gorączka, sinica skóry, uszu, boków brzucha, wybroczyny, duszności, pienisty wypływ z nosa, biegunka z domieszką krwi i wymioty.

W związku z wystąpieniem ognisk ASF między innymi w Republice Czeskiej w odległości około 90 km od granicy z Polską, powiatowi lekarze weterynarii zadecydowali o wprowadzeniu szczególnych środków ostrożności.

Powiatowy lekarz weterynarii w Będzinie wydał w związku z tym zalecenia w zakresie podjęcia działań zapobiegawczych w miastach i gminach objętych swoją właściwością.

Na terenie Sławkowa, na stacjach benzynowych, parkingach i miejscach postojowych ustawione zostaną specjalnie oznaczone pojemniki na odpady żywnościowe. Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Sławkowie apeluje do mieszkańców i osób odwiedzających miasto, by podczas przebywania na wolnym powietrzu nie wyrzucać resztek pokarmu na ulicę, chodniki, łąki, w lasach czy parkach. Odpady tego typu należy umieszczać w specjalnie oznaczonych pojemnikach. Nie należy również dokarmiać dzikiej zwierzyny na terenach leśnych. W przypadku zauważenia wyżej opisanych symptomów choroby u trzody chlewnej lub dzików, należy niezwłocznie poinformować o tym Urząd Miasta w Sławkowie (nr tel. 32 293 15 52) lub zgłosić taki fakt do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Będzinie (nr tel. 32 267 44 18).

Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii, gdzie znajdują się bieżące komunikaty dotyczące występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce – KLIKNIJ.

 

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop