Walczyli ze stereotypami

MOK Sławków

Walczyli ze stereotypami

Foto: MOK Sławków
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. W sobotę 5 sierpnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie podsumowana została sześciomiesięczna praca uczestników projektu „Młodzieżotypy obalają mity”.

Spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, a nawet własny materiał filmowy – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez uczestniczącą w realizacji projektu młodzież. Przez sześć miesięcy trwały spotkania z mieszkającymi w Polsce obcokrajowcami, osobami niepełnosprawnymi, seniorami i ludźmi wykonującymi różne, często nietypowe zawody. Wszystko po to, by walczyć ze stereotypowym spojrzeniem na ludzi i otaczającą rzeczywistość.

Młodzi sławkowianie brali również udział w warsztatach, między innymi z zakresu wielokulturowości i dziennikarstwa. Uczyli się też, w jaki sposób odbierają świat osoby niewidome. Odwiedzili między innymi gliwickie muzeum tatuażu, zorganizowali festiwal karaoke dla niepełnosprawnych i konkurs kulinarny dla seniorów. Na koniec przeprowadzili wśród mieszkańców Sławkowa uliczną sondę, poświęconą funkcjonowaniu stereotypów w codziennym życiu.

Realizacja projektu stała się możliwa dzięki pozyskaniu przez Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie ponad 8 tys. zł dotacji z programu „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Dzięki wcześniejszej dotacji z tego samego programu, w nieużytkowanej części budynku MOK powstała Galeria „Za Sceną”. Uczestnicy projektu sami wtedy wyremontowali i wyposażyli pomieszczenie, które stało się ich stałym miejscem spotkań.

- Program „Równać szanse”, w ramach którego realizowany był projekt „Młodzieżotypy obalają mity”, w spektakularny sposób odmienił tych młodych ludzi. Po kilku miesiącach warsztatów i spotkań stali się zdecydowanie bardziej otwarci na świat i ludzi, nie mają też problemów z nawiązywaniem kontaktów. Podczas realizacji projektu nauczyli się krytycznie patrzeć na otaczającą ich rzeczywistość, obserwować ją i samodzielnie formułować wnioski wbrew stereotypowemu spojrzeniu na przedstawicieli poszczególnych grup społecznych czy zawodów – podkreśla koordynatorka projektu Monika Kaczmarzyk.

Wśród atrakcji przygotowanych na uroczyste zakończenie projektu znalazł się między innymi pokaz mody w wykonaniu uczestników projektu i seniorów oraz pokaz tańca, do którego przygotowywała młodzież Sandra Sobczyk, na co dzień również zmagająca się ze stereotypowym spojrzeniem na osoby niepełnosprawne. – Projekt spełnił niezwykle istotne zadanie, jakim jest integracja, szczególnie w zakresie wzajemnych relacji pomiędzy osobami w pełni sprawnymi a tymi z niepełnosprawnością. Ja staram się sobie w codziennym życiu radzić z tym problemem i mimo swojej niepełnosprawności czerpać z życia pełnymi garściami, ale nie każdy tak potrafi. Stąd potrzebne jest takie właśnie wsparcie. Od dziesięciu lat zajmuję się tańcem i prowadzę swój własny kanał na YouTube. Dla uczestników projektu prowadziłam właśnie warsztaty z tańca. Od pierwszego spotkania tak się polubiliśmy, że powstał pomysł utworzenia, już poza projektem, grupy tanecznej – opowiada Sandra Sobczyk.

Młodzież poprzez swoje działania postanowiła zrealizować jeszcze jeden cel – zmienić stereotypowe spojrzenie na młode pokolenie, postrzegane bardzo często negatywnie. - Nigdy nie przypuszczałem, że uczestniczenie w tego typu działaniach sprawiać mi będzie tak ogromną radość. Efekty widzę po sobie. Bardzo zmieniło się moje podejście do życia i innych ludzi. Jestem teraz dużo bardziej śmiały i nie mam problemu na przykład z publicznym zabieraniem głosu. Wcześniej było z tym różnie – mówi Wojciech Radzik, jeden z uczestników projektu.

Podsumowanie projektu połączone było z wystawą zdjęć, wykonanych przez jego uczestników i prezentacją specjalnie przygotowanego, ściennego kalendarza.

Galeria zdjęć z finału - KLIKNIJ

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop