Wspólnie dla turystyki kajakowej

mat. prasowe

Wspólnie dla turystyki kajakowej

Foto: mat. prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Pięć samorządów i ogólnopolska fundacja podpisały w sobotę 15 września porozumienie, które otwiera nowy rozdział w turystyce kajakowej na Białej Przemszy. Podpisanie listu towarzyszyło II Zagłębiowskiemu Spływowi Kajakowemu, w którym wzięło udział siedemdziesiąt osób.

Przedstawiciele władz Sosnowca, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Bukowna, Jaworzna i Fundacji Kajakowej Tołhaj-GDK z Iwonicza Zdroju zadeklarowali przystąpienie do realizacji projektu pod nazwą „Rzeka łączy - budowa infrastruktury kajakowej i oznakowanie Białej Przemszy na terenie Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Bukowna, Sosnowca i Jaworzna”.

Celem projektu jest stworzenie atrakcyjnego turystycznie szlaku kajakowego na Białej Przemszy. Aby to uczynić, strony porozumienia zobowiązały się do stworzenia na swoim terenie niezbędnej infrastruktury. Każdy z sygnatariuszy listu odpowiedzialny będzie za stworzenie infrastruktury w granicach zarządzanej przez siebie jednostki administracyjnej. W Sławkowie powstała właśnie przystań kajakowa przy Miejskim Ośrodku Kultury. Druga, na Przemszy przy ulicy Chwaliboskie, jest w trakcie budowy.

Szlak turystyczny musi zostać również dobrze oznaczony, zgodnie w przepisami i zwyczajem. To zadanie, które merytorycznie wesprzeć ma ogólnopolska fundacja Tołhaj-GDK i firma "Kajaki Sławków". Za oznakowanie odpowiedzialne będą poszczególne jednostki samorządu - każda na obszarze swojej właściwości miejscowej.

Co nie mniej ważne, sygnatariusze porozumienia zapowiedzieli organizację wspólnych imprez, których celem będzie promocja idei szlaku i turystycznych spływów kajakowych.

- O promocji turystyki kajakowej i wykorzystaniu szans z tym związanych mówi się od kilku lat. O pomyśle na reaktywację turystyki kajakowej pisał już w 2013 roku „Dziennik Zachodni”, którego dziennikarzy, jeszcze jako wicestarosta będziński, zaprosiłem wówczas na wspólny spływ. W efekcie powstał chyba pierwszy tak obszerny materiał prasowy poświęcony perspektywom powrotu kajaków na Białą Przemszę – wspomina burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. Jakiś czas później organizacją takich eskapad zaczęły zajmować się osoby związane ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Białej Przemszy. Okazało się, że nie tylko jest to wykonalne, ale przede wszystkim, że taka forma turystyki spotyka się ze sporym zainteresowaniem.

Co ważne, korzystający z trasy na sławkowskim odcinku turyści będą mogli odpocząć na miejskiej plaży i skorzystać z rekreacyjno - turystycznej infrastruktury, która powstanie do 2020 roku w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego.

Oznakowany szlak będzie miał długość 34 kilometrów i będzie trzynastym takim szlakiem w Polsce.

 

foto: mat. prasowe/Facebook

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop