O sławkowskiej przyrodzie słów kilka...

{[description]}

O sławkowskiej przyrodzie słów kilka...

Będąc w Sławkowie nie sposób nie wybrać się na spacer leśnymi dróżkami. Miasto jest bogate nie tylko w tradycje, historię i zabytki. Położone na prawym brzegu Białej Przemszy, pośród malowniczych terenów leśnych jest oazą spokoju i ciszy.

Sławków jest przysłowiowym rajem dla grzybiarzy, którzy w sierpniu, we wrześniu i w październiku przeczesują miejscowe lasy, gdzie znajdują maślaki, podgrzybki, kanie i rydze. Sławków pokrywa około 1230 ha lasów, co stanowi blisko jedną trzecią powierzchni miasta. Kolorowe łąki, tajemnicze rozlewiska i bogata fauna tworzą miejsca, które powinny zadowolić każdego miłośnika natury i pozwolić na niczym nieograniczone obcowanie z przyrodą. W dzielnicy Chwaliboskie zlokalizowana jest część obszaru chronionego Parku Krajobrazowego "Orle Gniazda". Obszar 115 ha jest bardzo silnie nasycony bogactwem flory i fauny, które skupiają się głównie w dorzeczu Białej Przemszy, płynącej przez park.
Bardzo ciekawe przyrodniczo są niewielkie obszary w rejonie Krzykawki, administracyjnie należące do Sławkowa, a położone na lewym brzegu Białej Przemszy. Fragment ten obejmuje lessowe wzniesienia o wystawie południowej i zachodniej, użytkowane jako łąki i pola uprawne.
Cenne są tu zwłaszcza okazałe wiekowe buki i odsłonięte ściany lessowe. Należy podkreślić, że łąki sławkowskie są jedynym na świecie miejscem, gdzie rośnie okaz mieczyka drobnokwiatowego, uważanego za "prawdopodobnie wymarły".

Swoistą ciekawostką jest zbiornik wodny, usytuowany w lesie w okolicy Ciołkowizny. W zbiorniku tym żyją rzadkie już w Polsce raki szlachetne. Rak ten jest najbardziej wrażliwy na zanieczyszczenia wód, które zamieszkuje.

Coraz czystsza woda jest także w Białej Przemszy, rzece której dolina jest ostoją dla ptaków wodno - błotnych, szczególnie kaczek, siewek, mew, żurawi, a także drapieżnego błotniaka stawowego. Ma ona niepowtarzalny, unikatowy charakter, szczególnie na odcinku Klucze - Okradzionów - Sławków. Biała Przemsza jest stałym miejscem połowów dla wędkarzy. Od pewnego czasu organizowane są tu także regularne spływy kajakowe.

Nie sposób słowami opisać całego bogactwa przyrodniczego miasta. Zapraszamy do galerii zdjęć!

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop