Honorowy obywatel miasta

Krzysztof Kozieł

Honorowy obywatel miasta

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Podczas sesji 19 września Rada Miejska w Sławkowie podjęła uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa zmarłemu przed dziesięciu laty Stanisławowi Dróżdżowi, sławkowianinowi, jednemu z najbardziej znanych artystów polskiej awangardy XX wieku i twórcy poezji konkretnej.

Podjęta na wniosek Klubu Radnych „Z pasją dla Sławkowa” uchwała ma szczególny kontekst. W 2019 roku, poza dziesiątą rocznicą śmierci artysty, przypada również osiemdziesiąta rocznica jego urodzin.

Symbolicznego wpisu do księgi honorowych obywateli miasta dokonała Anna Dróżdż, wdowa po twórcy. – Dziękuję bardzo za ten zaszczyt. Uważam, że Stanisław zasłużył na taki tytuł. Był bardzo związany ze Sławkowem, od samego początku zawsze wiele dla tego miasta robił. Cztery prace podarował nowo powstałemu liceum. Pomagał między innymi latach siedemdziesiątych w organizacji straży pożarnej – powiedziała.

Zdjęcie portretowe Stanisława Dróżdżafoto: Stanisław Dróżdż 2003, fot. Andrzej Świetlik, http://www.drozdz.art.pl

Stanisław Dróżdż urodził się 15 maja 1939 roku w Sławkowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1967 roku tworzył w ramach nurtu poezji konkretnej. Jego prace, znane w kraju i poza jego granicami, tworzą niezwykle istotną część powojennego dziedzictwa kulturowego Polski. Od początku lat siedemdziesiątych związany był między innymi z Galerią Foksal w Warszawie. W swoim artystycznym dorobku posiada kilkaset wystaw krajowych i zagranicznych, a jego prace do dziś znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Reprezentował też Polskę na 50. Biennale Sztuki w Wenecji. Artysta zmarł 29 marca 2009 roku we Wrocławiu i spoczął na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Sławkowie.

„Na budowanie poczucia lokalnej tożsamości szczególny wpływ ma pamięć o ludziach, którzy w historii swoich społeczności odegrali rolę wyjątkową. (...) Podjęcie uchwały w symboliczny sposób uhonoruje pamięć o artyście i jego zasługi w roku osiemdziesiątej rocznicy urodzin i dziesiątej rocznicy śmierci.” – podkreślili sławkowscy radni.

 Przedstawiciele władz miasta i wdowa po poecie dokonująca wpisu do pamiątkowej księgi

Moment wpisu do księgi pamiątkowej honorowych obywateli miastafoto: Krzysztof Kozieł

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop