II Jarmark Jakubowy w Sławkowie

{[description]}

II Jarmark Jakubowy w Sławkowie

W sobotę 29 sierpnia mieszkańcy miasta i licznie przybyli goście bawili się na II Jarmarku Jakubowym. Impreza rozpoczęła się od odsłonięcia symbolu muszli św. Jakuba na budynku Działu Kultury Dawnej MOK.

Odsłonięciem muszli św. Jakuba na ścianie budynku Działu Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie rozpoczęto obchody II Jarmarku Jakubowego, którego idea nawiązuje do drogi św. Jakuba, jednego z najstarszych i najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych, wiodących ze wschodu Europy do katedry w Santiago de Compostela. Uroczystego odsłonięcia muszli dokonali burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża św. w Sławkowie Wojciech Kowalski oraz przedstawiciel bractwa rycerskiego z Ogrodzieńca.

Tuż po godz. 15.00 ulicami miasta przeszedł barwny korowód średniowiecznych postaci w którym nie zabrakło rycerzy, bardów i dam dworu, prowadzący przybyłych gości na ruiny zamku biskupów krakowskich, gdzie przebiegała główna część imprezy. Oficjalnego otwarcia tegorocznego Jarmarku dokonali burmistrz miasta wraz z zarządcą MOK Michałem Kluczewskim. W powitaniu mieszkańców uczestniczyli również parlamentarzyści.

Promocja kulinarnego dziedzictwa regionu, kultywowanie tradycji, rodzimych produktów to jeden z celów Jarmarku Jakubowego. W malowniczej scenerii ulic Staropocztowej i Browarnej zagościli wystawcy z różnych zakątków Polski. Można było podziwiać ręcznie wykonane przedmioty z drewna, wikliny czy koronkarstwa, wśród których znalazło się również stoisko z rękodziełem artystycznym Koła Gospodyń i sekcji plastycznych MOK, organizatora tegorocznego Jarmarku Jakubowego.
Część artystyczną rozpoczęła urocza mieszkanka Sławkowa, solistka Balbina Herej piosenką o Sławkowie. Następnie na deskach sceny zagościł zespół muzyki dawnej „ Rocal Fuza”, który specjalizuje się w wykonaniu muzyki z okresu Średniowiecza i Renesansu. Stylowe stroje, kopie epokowych instrumentów: szałamaje, lira korbowa, fidele, psałterium, harfa gotycka, Rauschpfeife, flety proste, dudy, mandora, kornamuzy, viola da gamba i bębny przywołały ducha minionych epok. Nie zabrakło też „lekcji historii”, pokazów tańców dawnych, prezentacji dawnych instrumentów muzycznych.

Dodatkowymi atrakcjami było stoisko herbarza, a także kowala, na którym każdy mógł podziwiać m.in. wykonaną przez niego zbroję i ekwipunek średniowiecznego rycerza. Największą uwagę widzów tegorocznego Jarmarku Jakubowego przyciągnęły inscenizacje rycerskich walk, okraszone przez prowadzącego barwnymi opowieściami o życiu wojów.

Dla najmłodszych gości imprezy przygotowano liczne konkursy i niespodzianki. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Ocalić od zapomnienia. Architektura i zabytki Sławkowa.”, odbył się konkurs łuczniczy „O złotą strzałę”, a w miejskim parku prowadzone były animacje dla dzieci, które korzystały również aktywnie z przygotowanych instalacji: dmuchanego zamku, zjeżdżalni, kolejki czy karuzeli.
Wyjątkową atrakcję przygotowała Szkoła Języków Obcych „Sukces” ze Sławkowa, przygotowując konkurs dla najmłodszych, którego główną nagrodą był roczny kurs językowy.
W godzinach wieczornych przed licznie przybyłą publicznością zaprezentowały się zespoły działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie: Kapela Okazjonalna „Oj. Dana!,, mająca w swoim repertuarze melodie ludowe z różnych regionów Polski, grupa taneczna „Paradox” i zespół ekspresji ruchowej „Focus”. Jarmark Jakubowy uświetnił występ sławkowskiego zespołu piosenki poetyckiej ”Ancora Imparo”. Imprezę zakończył tuż po zmierzchu, widowiskowy i owacyjnie przyjęty przez widzów, pokaz teatru ognia „Nam Tara”.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia II Jarmarku Jakubowego.


Partnerzy i sponsorzy II Jarmarku Jakubowego

Partnerzy:
- Urząd Miasta Sławków
- Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych

Sponsorzy:
- Urząd Miasta Sławków
- Firma Antrans Anna Pacia
- Szkoła Języków Obcych „Sukces” Elżbieta Zachariasz
- Oddział Alior Banku w Sławkowie, Salon PLAY w Bukownie- Dawid Sadowski
- Le Gall Polska
- METALOZBYT Agnieszka Markiewicz
- Park Średniowieczny Warownia Inwałd
- P.P.H.U. MARLESZ Sp. z o.o. Teresa i Leszek Goniewicz
- Centrum Medyczne SALVIA Joanna i Andrzej Madej
- Optyk Łazarowicz Anna i Waldemar Łazarowicz
- Zakład Kotlarsko – Ślusarski Ryszard Wojciechowski
- Firma „Józter” Grzegorz Krzewicki
- P.P.H.U. Grawis Bis Ewa Bierońska
- Granit Grzesiak
- Firma Usługowa Dzwoneczek Anna Mrożek
- Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławkowie
- Ochotnicza Straż Pożarna w Sławkowie
- Wspólnota Leśna w Sławkowie
- Kancelaria Radcy Prawnego Rafała Kolano Katowice
- Zajazd Pasja Marek Halkiewicz
- ”Jurtex” Jerzy Sitek, Koziegłowy.

Organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym na II Jarmark Jakubowy, jednocześnie zapraszają na kolejne imprezy organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop