Literatura połączyła trzy kraje

mat. prasowe SPP

Literatura połączyła trzy kraje

Foto: mat. prasowe SPP
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W połowie maja zakończył się kolejny projekt sławkowskiego Stowarzyszenia „Porozumienie Pokoleń”. Tym razem miał on na celu integrację młodzieży przez poznawanie polskiej, łotewskiej i tureckiej literatury.

W trwającym siedem dni projekcie „Lords of The Books” poza polską młodzieżą wzięli udział uczniowie łotewskiej szkoły „Rigas Sergeja Zoltoka Vidusskola” i tureckiej organizacji „Bilgi ve Beceri Dernegi” – w sumie ponad trzydzieści osób w wieku od 15 do 19 lat wraz z liderami. Głównym założeniem było przekazanie uczestnikom wiedzy o kulturze Polski, Łotwy i Turcji poprzez przybliżenie i analizę literatury najbardziej charakterystycznej dla każdego z państw. – Chcieliśmy pomóc również w popularyzacji czytelnictwa, zwłaszcza rodzimych dzieł literackich w sytuacji, gdy tradycja czytania książek zanika. Projekt miał też uzmysłowić młodym ludziom, że literatura to nie tylko źródło wiedzy o historii i kulturze poszczególnych krajów, ale też o pozytywnych postawach i cennych wartościach, takich jak tolerancja, empatia i otwartość – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Ewa Tarnowska.

Zrealizowane w Poroninie przedsięwzięcie w całości przeprowadzone było w języku angielskim, z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej, jak spotkania, dyskusje gry i zabawy budujące zespół, gra miejska, lekcje muzealne, ewaluacje i wieczory narodowe. Realizowany przez Stowarzyszenie „Porozumienie Pokoleń” projekt sfinansowany został ze środków programu Erasmus+. Projekt patronatem objął burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Szczególne zainteresowanie wywołała gra miejska, inspirowana literaturą związanych z Zakopanem pisarzy – Stefanem Żeromskim, Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Janem Kasprowiczem i Kornelem Makuszyńskim. Uczestnicy odwiedzili też muzeum autora „Przygód Koziołka Matołka” i Muzeum Tatrzańskie.

W trakcie wymiany każda grupa przygotowała swój wieczór narodowy, podczas którego przedstawiła kulturę, tradycje, tańce, kulinaria i regionalne stroje, charakterystyczne dla każdego z krajów.

W ramach projektu uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę o literaturze i kulturze, stali się również bardziej świadomi dorobku kulturowego i historii swoich krajów. Podczas międzynarodowego spotkania stworzyli również film promujący czytanie książek oraz grę planszową „The Lords of The Books”, opartą o europejską literaturę. Gra jest pełna kreatywnych zadań, motywuje też do zgłębiania wiedzy na temat kultury, historii i literatury. Zachęca przy tym do czytania książek, wspólnego spędzania czasu i dyskusji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop