Mały Rynek zyska nowe oblicze

Pracownia Architektoniczna

Mały Rynek zyska nowe oblicze

Foto: Pracownia Architektoniczna
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Przebudowa podwórka przy zabytkowym budynku na Małym Rynku 9 coraz bliżej. Wraz z nią na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń między tym budynkiem a wozownią Austerii. To jedna z inwestycji, na którą Sławków uzyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Solidarności.

Jak podkreślają władze Sławkowa, realizacja przedsięwzięcia spowoduje, że ten fragment centrum Sławkowa nabierze nowych walorów użytkowych. W ramach projektu powstanie nowoczesna mała architektura w postaci między innymi ławeczek i oświetlenia przed zabytkowym budynkiem przy Małym Rynku 9. Zmiany czekają również wewnętrze podwórko, znajdujące się za tym budynkiem. Zamontowane zostaną metalowe stelaże, które dzięki podświetleniu ledowemu i specjalnym elementom montażowym będą służyć do organizacji wystaw i prezentacji. Powstanie niewielka scena z zadaszeniem, nie zabraknie również nowych ławek, stojaków na rowery i oświetlenia. Odtworzona zostanie zabytkowa brama. Projekt przewiduje również nową aranżację zieleni.

Realizacja inwestycji pozwoli na stworzenie wielofunkcyjnej, kameralnej przestrzeni w oparciu o walory historyczne i architektoniczne tego miejsca – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk – W oparciu o pozyskane przez nas środki na realizację inwestycji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości ponad 400 tys. złotych zamierzamy stworzyć miejsce dla organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, ale także odpoczynku dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto – dodaje.

To niejedyne zmiany, jakie zachodzą w centrum miasta. Po budowie nowego parkingu przy Legionów Polskich w ubiegłym roku, niedawno na płycie rynku pojawiły się nowe ławki – w sumie szesnaście. Ich koszt to ponad 9 tys. zł. Trwa również opracowanie dokumentacji technicznej dla remontu studni na rynku, który planowany jest w tym roku. Następnym krokiem ma być przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę skweru z boku Ratusza razem z wykonaniem fontanny. – Po zrealizowaniu inwestycji na Małym Rynku kolejnym naszym działaniem będzie zmiana sposobu zagospodarowania niewykorzystanego teraz w pełni skweru przy Ratuszu. Wstrzymaliśmy się z projektowaniem tych zmian do czasu zrealizowania dokumentacji budowy parkingu przy Legionów Polskich i aranżacji przestrzeni na Małym Rynku. Uzyskanie dotacji na wykonanie tej inwestycji pozwala nam spokojnie myśleć o kolejnych projektach zmian – podsumowuje burmistrz Sławkowa.

Samorząd miasta nie przewiduje natomiast wprowadzania w centrum Sławkowa strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h. Taki postulat zgłaszany był przez pojedynczych mieszkańców. Przyczyna tego jest prosta. Jak wskazuje Instytut Badawczy Dróg i Mostów z Warszawy, zmniejszenie prędkości przejazdu pojazdów z 50km/h do 30km/h powoduje wzrost kosztów emisji toksycznych składników spalin prawie o 40%. Jak argumentują władze miasta, wraz z potencjalną poprawą bezpieczeństwa drogowego pociągałoby to za sobą pogorszenie jakości powietrza w centrum miasta w ciągu całego roku.

 

 

 

Wizualizacje: Pracownia Architektoniczna "PARADOX"

 

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop