Messeix

{[description]}

Messeix

Gmina Messeix, składająca się z miasteczka oraz przyległych do niego wiosek, jest położona na platformie poprzecinanej dolinami rzek Haute Dordogne, Clidane i Chavanon, w cieniu imponującego masywu Mont Dore.

Położenie w krainie średnich gór otoczonych lasami liściastymi i iglastymi czyni z Messeix część zagłębia węglowego. Wydobycie węgla kamiennego przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta i okolic. Zamknięcie kopalni pociągnęło za sobą upadek znaczenia gminy. Mimo tego dzisiaj Messeix odzyskuje swą pozycję regionu rolniczego, a także rozwija turystykę.
Messeix znajdowało się w tym miejscu już na początku naszej ery. Dowodem na to są odkryte przez archeologów cmentarze galijsko – rzymskie; jeden z nich na ziemiach Landine (na północ od miasteczka Messeix), inny w Védrine. Znalezione tam grobowce mają formę koryta (żłobu), mieściły się w nich gliniane naczynia zawierające skremowane ciała zmarłych.

Szyb Saint Louis
W tym miejscu, przez ponad półtora wieku (aż do 1988 roku) funkcjonowała kopalnia wysokogatunkowego węgla (antracytu). Liczne pokolenia górników każdego dnia zjeżdżały pracować głęboko pod ziemią...Wraz z szybem Saint Louis i należącymi do niego budynkami pozostawili nam oni nadzwyczajną spuściznę... majestatyczną, ogromną, wywierającą niesamowite wrażenie!

Muzeum Szkoły Wiejskiej w Owernii
Szczególnego rodzaju animacja przywraca tutaj do życia typową wiejską szkołę z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Sala lekcyjna identyczna jak w tamtych czasach, można doskonale poczuć kredę, prawdziwe drewno i stare papiery. Do pisania używa się piór ze stalówką i atramentu.... Jest to czas czarnych mundurków i drewnianych chodaków. Wizyta w muzeum trwa dalej; przechodzimy do sali, w której wystawione są przeróżne przedmioty używane w dawnej szkole, przedwojenne zabawki, ubrania i zdjęcia z tego okresu.

Gmina w samym sercu cudów Owernii
W sercu parku krajobrazowego Wulkanów Owernii, powstałych 5 milionów lat temu, wznosi się najwyższy szczyt centralnej Francji – osiągający 1886 metrów masyw Puy de Sancy. Jego mieszane pochodzenie, wulkaniczne i polodowcowe, przyczynia się do tego, że w obrębie masywu możemy obserwować zapierające dech w piersiach widoki.
 Puy de Dôme króluje z wysokości swych 1465 metrów nad łańcuchem pagórków pochodzenia wulkanicznego i  80 wulkanów. Znajduje się około 10 kilometrów na zachód od Clermont – Ferrand, jest symbolem całego departamentu, któremu udzielił swej nazwy w 1791 roku.  Jego imponująca sylwetka
o okrągłych kształtach, zwieńczona anteną, promieniuje na cały region i sprawia, że jest on nieustannie obecny w życiu codziennym mieszkańców Owernii.
Warte poznania są także sery z Owernii: 5 najwspanialszych gatunków to: Saint Nectaire, Bleu d’Auvergne, Cantal, Salers i Fourme d’Ambert. Od zawsze rolnicy i wytwórcy sera produkują te sery z ogromną dbałością o zachowanie tradycyjnej receptury.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop