Młodzi przeciwko wykluczeniu

mat. prasowe SPP

Młodzi przeciwko wykluczeniu

Foto: mat. prasowe SPP
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W podhalańskim Murzasichlu od 4 do 11 listopada młodzież z trzech krajów promowała równość, spójność społeczną i aktywność obywatelską. Polacy, Czesi i Łotysze uczestniczyli w kolejnym projekcie, który zrealizowało sławkowska organizacja pożytku publicznego – Stowarzyszenie „Porozumienie Pokoleń”.

Projekt „Youth against exclusion” sfinansowany był z funduszy programu Erasmus+. Była to trójstronna wymiana młodzieży z udziałem 36 uczestników i liderów z łotewskiej organizacji "Apes Jauniesu klubs Sliedes” z Ape, z czeskiej organizacji Petrklic Help ZS (Česky Tešin) i z Polski – młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie.

Uczestnicy projektu pogłębiali swoją wiedzę oraz podnosili poziom świadomości w zakresie wykluczenia społecznego (szczególnie osób niepełnosprawnych) oraz na temat chorób rzadkich. Zadaniem projektu było również promowanie wolontariatu oraz wymienianie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie akcji społecznych i możliwości wsparcia osób cierpiących z powodu wykluczenia albo chorujących na rzadkie choroby.

Projekt został zrealizowany w języku angielskim z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej (takich jak: spotkania, dyskusje, tematyczne zajęcia, gry i zabawy budujące zespół, tematyczne zajęcia, warsztaty integracyjne, żywa biblioteka, open space, ewaluacje, wieczory narodowe).

Wieczory narodowe zorganizowane przez uczestników projektu dały możliwość zapoznania się z tradycjami, kulturą i regionalnymi potrawami ich rodzinnych stron. Natomiast w czasie przygotowanego wieczoru regionalnego uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych, podhalańskich potraw.

W ramach harmonogramu wymiany przeprowadzone zostały zajęcia integracyjne wspólnie z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Duszpasterskim Stowarzyszeniu Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Krakowa. Uczestnicy przeprowadzili rozmowy i wywiady z podopiecznymi, zapoznali się z działalnością organizacji, a także wspólnie wykonali bożonarodzeniowe bombki ze styropianu i cekinów.

"Youth against exclusion" miał nie tylko wymiar edukacyjny i przyczynił się do rozwoju kompetencji uczestników, ale również pozwolił na nawiązanie wielu nowych, międzynarodowych znajomości i przyjaźni. Dla wielu osób było to pierwsze doświadczenie pracy w międzynarodowym zespole.

Projekt "Youth against exclusion" objęty został patronatem burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop