Wkrótce ruszą remonty drogowe

Krzysztof Kozieł

Wkrótce ruszą remonty drogowe

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Ponad 870 tys. zł trafi w tym roku na remont dróg w mieście. Oznacza to, że tylko w tym roku miasto planuje przeznaczyć na remonty dróg aż o ponad 220 tys. zł więcej, niż przez cztery lata poprzedniej kadencji i prawie tyle samo co łącznie w całym 2015 i 2016 roku. Kompleksowe remonty czekają tym razem między innymi odcinki Biskupiej, Wita Stwosza, PCK, Konarowej i Borowej.

To efekt realizacji wieloletniego programu remontów dróg, realizowanego od dwóch lat. Obecnie trwa już postępowanie na bieżące łatanie ubytków na drogach i jego rozstrzygnięcie planowane jest w drugiej połowie kwietnia. Przygotowywany jest również przetarg na wykonanie kompleksowych remontów, zgodnie z zatwierdzonym na sesji pod koniec marca przez Radę Miasta zakresem prac. Dodatkowo, wzorem roku ubiegłego, po pracach na ulicy Siewierskiej zostanie wkrótce również wykonana regulacja części studzienek na Rynku i na ulicy Legionów Polskich.   

- Prace prowadzone będą sukcesywnie, po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych. Kwoty, które przeznaczamy od dwóch lat na remonty dróg pokazują najlepiej skalę wyzwań, z jakimi przyszło nam się mierzyć. Oczywiście poza kolejnym etapem programu kompleksowego remontu dróg, przeprowadzone będzie również bieżące łatanie ubytków oraz prace utwardzania dróg na większych odcinkach w różnych częściach miasta. Założenia remontów kompleksowych opracowane są do 2022 roku i zakładają przeprowadzenie kompleksowych prac na kolejnych odcinkach dróg gminnych – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

W 2015 roku kompleksowo wyremontowane zostały następujące odcinki dróg w mieście: Gajowych (700 m²), Jałowcowa (770m²), Zagródki (2.200 m²) i Owocowa (406 m²). W 2016 roku pracami objęte zostały ulice: Browarna (ponad 140 m²), Gwarków Sławkowskich (ponad 135 m²), Krakowska (768 m²), Miedawa (525 m²), Niwa (584 m²), Owocowa (668 m²), Piekarska (532 m²), Stawki (2.458 m²), Walcownia (1.700 m²), Wita Stwosza (100 m²), Wrocławska (300 m²), Jesionowa (912 m²), Jaworowa (703 m²). Zwiększenie powierzchni kompleksowych remontów charakteryzuje doskonale zestawienie zbiorcze nakładek asfaltowych. W 2015 roku wykonano nakładek asfaltowych na powierzchni 2606 m². W 2016 roku nakładki zostały wykonane na powierzchni 7351 m².  

W 2017 roku kompleksowy remont przeprowadzony będzie na kolejnych odcinkach dróg gminnych: Biskupiej i Kwartowskiej (między Piekarską a Krakowską), 23. Stycznia (przy remizie OSP w kierunku Wita Stwosza), Jagiellońskiej (odcinek dojazdowy do Olkuskiej), PCK (na odcinku na wysokości bloku nr 11), Wita Stwosza, Szymanowskiego, Zagródki, Borowej (odcinek dojazdowy do Hrubieszowskiej) i Konarowej (odcinek dojazdowy do Hrubieszowskiej od Jarzębinowej).

Niestety, póki co nic nie wskazuje, że gruntownego remontu doczeka się w tym roku którakolwiek z dróg powiatowych, biegnących przez Sławków. Starostwo powiatowe po raz kolejny nie przewidziało w budżecie środków na remont drugiego odcinka ulicy Kolejowej, mimo zarezerwowania przez samorząd miasta 150 tys. zł na pomoc powiatowi w realizacji tego zadania. Na drogach powiatowych (Olkuska, Piłsudskiego, Wrocławska, Okradzionowska, Obrońców Westerplatte, Kolejowa, Kołdaczka, Hrubieszowska, Groniec, Walcownia) prowadzone będzie więc tylko łatanie dziur, zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy powiatem a miastem na bieżące zarządzanie.

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop