Straciłeś dokumenty? Zastrzeż, nie ryzykuj!

mat. prasowe

Straciłeś dokumenty? Zastrzeż, nie ryzykuj!

Foto: mat. prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Każdego dnia przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów w celu wyłudzenia kredytów, wynajmu nieruchomości czy popełnienia przestępstw podatkowych. Związek Banków Polskich przypomina, że skradzione lub zgubione dokumenty i karty płatnicze można w łatwy sposób zastrzec, by zminimalizować ryzyko posłużenia się nimi przez osoby trzecie.

Według danych z najnowszego „Raportu o dokumentach – infoDOK” tylko w drugim kwartale 2017 roku odnotowano ponad 1,6 tys. prób wyłudzenia kredytów, w sumie na kwotę ponad 114 mln zł. W odpowiedzi na zagrożenia związane z tego typu przestępstwami, Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z policją oraz Federacją Konsumentów prowadzi intensywną kampanię informacyjną. Jak się bowiem okazuje, wobec licznych prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, nie wystarczy samo zgłoszenie utraty dokumentów w komisariacie policji czy w urzędzie. Dla własnego bezpieczeństwa należy to również zgłosić w banku, składając stosowny wniosek o dokonanie zastrzeżenia w specjalnym systemie „Dokumenty zastrzeżone”. Można tego dokonać osobiście w kilkunastu tysiącach placówek bankowych w całym kraju, a także telefonicznie, jeśli zgłaszający jest klientem banku, który wdrożył już taką usługę. Zastrzeganie jest możliwe również za pośrednictwem konta na portalu bik.pl, jeśli zgłaszający założył je jeszcze przed utratą dokumentów. Szczegółowe informacje dotyczące całej procedury i aktualne informacje dotyczące kampanii dostępne są na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl oraz www.zastrzegam.pl.

Problem pojawia się nie tylko wtedy, gdy tracimy dokumenty. Równie groźna może być utrata karty płatniczej. Związek Banków Polskich w 2014 roku uruchomił specjalny system, umożliwiający telefoniczne zastrzeżenie karty. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jedynym kosztem, jaki ponosi osoba zastrzegająca w ten sposób kartę płatniczą, jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat operatora.

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop