Będzie bezpieczniej?

Krzysztof Kozieł

Będzie bezpieczniej?

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ulicą Okradzionowską to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Sławkowie. Tylko w pierwszej połowie 2019 roku doszło tam już do jednego wypadku, w efekcie którego ranne zostały dwie osoby, i dwóch kolizji. Radni i burmistrz chcą, by w tym miejscu stanęły fotoradary.

Z inicjatywą w sprawie montażu fotoradarów wystąpił podczas czerwcowej sesji klub radnych „Z pasją dla Sławkowa”. Jak argumentują radni, tylko postawienie urządzeń rejestrujących przekroczenia prędkości pomoże poprawić bezpieczeństwo na przecięciu ruchliwej drogi krajowej z lokalną ulicą Okradzionowską. Przyczyną wypadków jest najczęściej znaczne przekraczanie prędkości przez kierowców poruszających się DK 94. Do jej ograniczenia do 70 km/h stosuje się niewielu z nich. W efekcie dochodzi do kolizji z pojazdami wyjeżdżającymi z podporządkowanej ulicy Okradzionowskiej, których kierowcy źle szacują odległość samochodów jadących drogą z pierwszeństwem. Podobny problem mają piesi, którzy by dostać się na drugą stronę drogi pokonać muszą dwie dwupasmowe jezdnie.

W 2017 roku w wypadku na feralnym skrzyżowaniu zginęła jedna osoba, odnotowano też dwie kolizje. Rok później liczba zdarzeń drogowych wzrosła do czterech, a dwie osoby zostały ranne.

- Podzielając opinię radnych wnioskodawców, zwróciłem się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi, z wnioskiem o zamontowanie urządzeń do pomiaru prędkości dla obu kierunków jazdy. Poprosiłem też, by do tego czasu to miejsce szczególnym nadzorem objęli funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Liczę na to, że działania tych służb pozwolą na uniknięcie kolejnych wypadków, powodujących nie tylko straty materialne, ale przede wszystkim utratę zdrowia i życia – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop