Misie i dzieci toną po cichu

{[description]}

Misie i dzieci toną po cichu

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od 1 kwietnia do 19 lipca w Polsce utonęły już 174 osoby. Tylko 19 lipca woda pochłonęła 7 istnień ludzkich. Komenda Miejska Policji w Częstochowie przy współpracy z tamtejszym urzędem miasta i starostwem zainicjowała akcję "Misie i dzieci toną po cichu", której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo nad wodą najmłodszych.

Do akcji włączyli się również KRUS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie, częstochowski Zespół Interdyscyplinarny ds Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie oraz Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie. Przedsiewzięcie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Utonięcie to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Niezmiennie jednak od lat najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol i brawura. Do tragedii może doprowadzić spożywanie alkoholu przed i w trakcie kąpieli. Często zbytnio ufamy własnym umiejętnościom. Niestety zdarza się również, że spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, to właśnie opiekunowie spożywają alkohol, co przyczynia się do zmniejszenia poświęcenia uwagi dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.

Dziecko nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Maluchy nie czują strachu przed wodą, zwykle jedynie zachwyt, ciekawość i fascynację. Bardzo ważna jest rola opiekuna, który odpowiada za wyjaśnienie dziecku zasad bezpieczeństwa nad wodą i ustalenie, co można, a czego nie można robić. Należy zawsze strzec dzieci bawiących się na plaży, a szczególnie wchodzących do wody.

Zazwyczaj większość z nas bazując na wiedzy z filmów i seriali wyobraża sobie, że osoba tonąca rozpaczliwie woła o pomoc, wymachuje rękoma i głośno krzyczy. Jednak w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Najczęściej toniemy po cichu, po wyczerpującej i wytężonej walce o każdy łyk powietrza, która trwa najwyżej kilkanaście sekund. Z perspektywy zwykłego obserwatora różnica między wygłupami czy zabawą, a walką o życie może być niezauważalna. Dlatego czasem trudno odróżnić obie te rzeczy. Nie należy zatem lekceważyć pracy i pouczeń ratownika, który dzięki doświadczeniu potrafi czasem w ostatnich chwili zapobiec tragedii.

Akcja ma na celeu przede wszystkim uświadomić, że alkohol i bezpieczeństwo nad wodą to nieodpowiedzialność niosąca za sobą niebezpieczeństwo, kalectwo, a czasem śmierć.

By wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień warto kierować się podstawową zasadą bezpieczeństwa. Piłeś - nie wchodź do wody, opiekujesz się dziećmi – nie pij!

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop