Chleb zabija ptaki!

{[description]}

Chleb zabija ptaki!

Padł jeden z łabędzi, które od dłuższego czasu zasiedlały zbiornik Gozica. Śmierć ptaka to najprawdopodobniej efekt karmienia go chlebem przez spacerowiczów.

Smutnego odkrycia dokonano we wtorek 26 października. Na miejscu pojawiły się odpowiednie służby i urzędnicy. – Stale apelujemy o to, by nie karmić ptaków chlebem. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że pieczywo to dla nich właściwy pokarm. Nic bardziej mylnego, a śmierć łabędzia to tego najlepszy dowód – wyjaśnia Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa ds. ochrony środowiska. – Unoszący się na wodzie chleb, często spleśniały, to nie tylko przykry widok, ale oznaka ludzkiej niewiedzy czy najzwyklejszej głupoty.

Padły łabędź w stawie

Strażacy holują padłego łabędzia do brzegu

Padły łabędź wyciągnięty na brzeg


Po raz kolejny przypominamy, czym i kiedy można dokarmiać ptaki.

Wielu z nas karmienie kaczek czy łabędzi chlebem sprawia przyjemność, jednak to co jest przyjemne nie zawsze jest dobre, bo w takim przypadku nie wszyscy są szczęśliwi. Na pewno szczęśliwe nie są ptaki, gdyż pieczywo nie jest właściwym składnikiem ich diety.

Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas, który zakwasza układ pokarmowy ptaków, prowadząc do biegunek i innych poważnych schorzeń, np. kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła, nieuleczalnego u dorosłych ptaków, który powoduje wyrastanie skrzydeł do góry, co utrudnia lot i może doprowadzić ptaki do śmierci.

Ciągłe dokarmianie ptaków i niewinne „rzucanie kaczuszkom chlebka” powoduje, że ptaki zaczynają uzależniać się od tego źródła pożywienia, zamiast bazować na swojej naturalnej diecie. To porównywalne z karmieniem dzieci niezdrową żywnością – dzieci w końcu uzależnią się od niej, nie będą chciały jeść czego innego, a w konsekwencji mogą zacząć chorować.

Podsumowując – dokarmianie kaczek czy łabędzi chlebem daje im dostęp do bardzo niezdrowej diety, która ostatecznie robi im bardzo poważną zdrowotną krzywdę.

Chleb jest szkodliwy, bo zawiera bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym pieczywo szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje.

Warto przy zbliżającej się zimie pamiętać, że dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych, niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje jednak więcej szkód niż pożytku. Chleb szkodzi nie tylko ptakom, ale też całym ekosystemom. Według ekologów, gnijące pieczywo powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które z kolei pochłaniają tlen, a gnijąc wydzielają toksyny groźne dla ryb.

Jeśli lubimy ptaki i kochamy przyrodę róbmy to odpowiedzialnie i z głową. Kaczki i łabędzie można karmić drobno pokrojonymi owocami (np. jabłkami, gruszkami, bananami, rodzynkami), warzywami (np. marchewką), ziarnami zbóż, pestkami słonecznika czy dynią, ugotowaną kaszą gryczaną, jęczmienną lub pęczakiem, płatkami owsianymi – oczywiście wszystko to bez soli. Kaczki i łabędzie można dokarmiać także kukurydzą czy otrębami. Dostępna jest też specjalna karma dla ptaków wodnych. Co ważne – nie wsypujemy jedzenia do wody! Zostawiamy je na brzegu.

Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków wodnych jest wskazane tylko w okresach silnych mrozów, kiedy powierzchnia wody skuta jest lodem przez kilka, kilkanaście dni.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop