Co dalej z budynkiem Walcowni?

{[description]}

Co dalej z budynkiem Walcowni?

Miasto złożyło u śląskiego konserwatora zabytków wniosek o dotację na opracowanie dokumentacji technicznej związanej z zabytkowym budynkiem walcowni.

To kolejny etap działań, które mają na celu przywrócenie dawnego blasku budynkowi i stworzenie w nim multimedialnego centrum edukacyjnego, traktującego o przemysłowej historii Sławkowa.

- Nabycie budynku na własność było podstawowym warunkiem do kolejnych kroków w tej sprawie. Już przy zakupie opinie techniczne wskazywały, że budynek trzeba będzie w zasadzie odbudować, a nie remontować. Aktualnie jesteśmy na etapie poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. – Ogromna szansa pojawia się w związku z uruchamianymi właśnie środkami unijnymi. Wiemy, jak skutecznie o nie zabiegać i realizować tego typu inwestycje, o czym świadczy chociażby rewitalizacja budynku na Michałowie, kapitalny remont budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, odbudowa zabytkowego budynku przy Małym Rynku 9 czy stworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej. W przypadku budynku walcowni wstępne szacunki mówią o 15 mln zł potrzebnych na to, by przywrócić obiekt do dawnej świetności i wykorzystać z pożytkiem dla naszych mieszkańców – wyjaśnia Rafał Adamczyk.

W ubiegłym roku miasto opracowało i zrealizowało sławkowski odcinek Szlaku Kruszcowego, który jest kontynuacją trasy biegnącej przez Dąbrowę Górniczą. Stworzenie i popularność szlaku, prowadzącego po dziejach sławkowskiego przemysłu z pewnością zostanie wykorzystane przy aplikowaniu o środki na rewitalizację budynku walcowni.

Warto dodać, że dzięki odkupieniu budynku walcowni od prywatnego właściciela już niebawem zmodernizowana będzie mogła zostać droga, biegnąca wzdłuż budynku – od położonej przez miasto już wcześniej nawierzchni asfaltowej na ul. Walcowni aż po boisko treningowe UKS.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop