Dobre informacje dla rowerzystów

pixabay.com

Dobre informacje dla rowerzystów

Foto: pixabay.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Już w przyszłym roku rozpocznie się budowa blisko 30 km metropolitalnej autostrady dla rowerów.

Nowa Velostrada połączy miasta Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowiec, Będzin, Czeladź i Dąbrowę Górniczą. W dalszych etapach Velostrada będzie łączona ze ścieżkami i trasami rowerowymi w gminach należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym także w Sławkowie.

- W ten sposób rozpoczynamy pierwszy etap realizacji budowy systemu tras i ścieżek rowerowych dla GZM w ramach projektu „Metropolia Przyjazna Rowerom”. Od początku aktywnie uczestniczymy w pracach nad rozwojem systemu dodatkowych tras rowerowych, które w przypadku naszego miasta będą doskonałym uzupełnieniem walorów i potencjału turystycznego Sławkowa i doliny Białej Przemszy – mówi Rafał Adamczyk burmistrz Sławkowa.

W Sławkowie główne osie planowanych tras rowerowych o charakterze metropolitalnym będą przebiegać od Sosnowca Maczek, doliną Białej Przemszy przez Piernikarkę, okolice Burek, Miedawy do już istniejącej ścieżki rowerowej od ulicy Krakowskiej i do Parku Doliny Białej Przemszy. Dalej ścieżką rowerową jedziemy do ul. Chwaliboskie i do Dąbrowy Górniczej - Okradzionowa w kierunku jezior Pogoria.

Dodatkowym szlakiem rowerowym, który będzie istotny dla połączenia Sławkowa z Dąbrową Górniczą -  Strzemieszycami to trasa od Rynku w kierunku ul. Wrocławskiej do drogi technicznej wzdłuż Drogi Krajowej 94, którą samorząd Sławkowa stara się pozyskać od obecnego jej właściciela czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tym samym istniejąca już ścieżka na terenie Sławkowa o długości prawie 14 km zostanie w przyszłości uzupełniona o dodatkowe połączenia o charakterze metropolitalnym.

Warto wspomnieć, 3 czerwca przypada Światowy Dzień Roweru. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 12 kwietnia 2018 roku. Również dzisiaj przeprowadzony został coroczny przegląd ścieżek.

Ścieżka rowerowa biegnąca przez Sławków - widok z drona
Ścieżka rowerowa na Księżej Drodze od centrum Sławkowa w kierunku ul. Chwaliboskie i Dąbrowy Górniczej

Ścieżka rowerowa biegnąca przez Sławków - widok z drona
Fragment ścieżki rowerowej w Dolinie Białej Przemszy na dawnym nasypie kolejowym

Ścieżka rowerowa biegnąca przez Sławków - widok z drona
Fragment ścieżki rowerowej w Dolinie Białej Przemszy przy kładkach

foto: Rafał Adamczyk

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop