„Droga do niepodległości” w gmachu sejmiku

mat. prasowe

„Droga do niepodległości” w gmachu sejmiku

Foto: mat. prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Przygotowana we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie wystawa, poświęcona wydarzeniom z listopada 2018 roku w Zagłębiu Dąbrowskim, otwarta została 5 listopada w gmachu Sejmiku Województwa Śląskiego.

Na ekspozycję składają się archiwalne materiały opisujące przebieg wydarzeń i najważniejsze fakty dotyczące zagłębiowskiej drogi do niepodległości.

- Projekt ma szeroki wymiar, bo składa się na niego nie tylko wystawa, przygotowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego we współpracy między innymi z naszym ośrodkiem. Powstały również katalogi, obejmujące swym zakresem materiały prezentowane na planszach. Co niezwykle ważne, wydana została również okolicznościowa publikacja, która może być wykorzystywana podczas lekcji historii w starszych klasach szkół podstawowych, gimnazjum i liceum – mówi Michał Kluczewski, menadżer Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie. Komplet materiałów dydaktycznych, w tym broszura „Droga do niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim” i prezentacja multimedialna ze scenariuszami lekcji trafiły już do sławkowskich szkół.

W otwarciu wystawy w Katowicach uczestniczyli przedstawiciele samorządowych władz województwa, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu Paweł Dusza oraz przedstawiciele jednostek, które brały udział w przygotowaniu wystawy.

Wystawę „Droga do niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim” obejrzeć można będzie również 10 listopada na rynku w Sławkowie, podczas pierwszego dnia obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z kolei 15 listopada w Pałacu Schoena w Sosnowcu odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona wydarzeniom na zagłębiowskich ziemiach sprzed stu laty. Jednym z prelegentów będzie Daniel Kaznodziej, pracownik Działu Kultury Dawnej MOK w Sławkowie.


foto: Paweł Więcławek, Michał Kluczewski

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop