Dzień ziemi po sławkowsku

Kilka ton odpadów, ponad 14 tys. zużytych baterii, kilkadziesiąt kilogramów odzieży i zużyty sprzęt elektryczny – to bilans kolejnej edycji Sławkowskiego Dnia Ziemi, który odbył się w sobotę 20 kwietnia.

W zamian za odpady rozdano w sumie ponad 2 tys. sadzonek drzew, krzewów i bylin.

Do akcji miasto zaprosiło licznych partnerów – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Wody Polskie i Nadleśnictwo Chrzanów.

Nie zabrakło firm z obszaru odnawialnych źródeł energii – Solaro Poczesna czy lidera na rynku błękitnego paliwa Barter SA, a także przedsiębiorstwa ALBA z Dąbrowy Górniczej.

- Nasze święto nie mogłoby się odbyć, gdyby nie dzieci i młodzież z naszych placówek oświatowych, które doskonale wiedzą, czym jest troska o środowisko – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. – Dali temu wyraz nie tylko włączając się w organizowaną przez nas akcję „Trash Challenge”, ale też podczas samego finału akcji na sławkowskim rynku, przygotowując ekologiczne przedstawienie.

W akcję zaangażowana była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego, Szkoła Podstawowa nr 2 i Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. Jana Pawła II oraz świetlica „Michałek”.

W czasie akcji zebrano:

  • kilka ton odpadów,
  • ponad 14.000 zużytych baterii,
  • kilkadziesiąt kilogramów odzieży,
  • kilkadziesiąt sztuk zużytego elektrosprzętu.