Ekologiczna inwestycja w budynku urzędu

Krzysztof Kozieł

Ekologiczna inwestycja w budynku urzędu

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Z budynku urzędu miasta przy ulicy Łosińskiej zniknie wkrótce piec węglowy. Zastąpi go ogrzewanie gazowe. Na dachu pojawią się też panele fotowoltaiczne, dzięki którym do atmosfery rocznie trafiać ma o 18 ton dwutlenku węgla mniej.

To kolejna miejska inwestycja, która sprzyjać będzie ekologii. Instalacja paneli kosztować ma prawie 160 tys. zł. Ponad 90 tys. zł z kolei wyniesie koszt wymiany pieca węglowego na dwa kotły gazowe. Urząd pozyskał na ten cel dofinansowanie w kwocie ponad 218 tys. zł z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Planowany termin rozpoczęcia prac związanych z montażem paneli fotowoltaicznych to początek listopada. Zakończyć mają się one jeszcze w tym roku – informuje Renata Kuzia, kierownik Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych w Sławkowie.

Rozstrzygnięte zostało już też postępowanie przetargowe w zakresie zadania związanego z demontażem znajdującego się w budynku kotła węglowego i zastąpieniem go dwoma piecami gazowymi. Prace rozpoczną się lada chwila.

Roczne oszczędności związane z samym tylko uruchomieniem paneli szacowane są na około 20 tys. zł. – Stawiamy na nowoczesne inwestycje, które jak najmniej obciążać będą środowisko i generować jak najniższe koszty. Wspomnieć można w tym miejscu chociażby o prowadzonej właśnie termomodernizacji Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie również zmieniamy ogrzewanie z nieefektywnego pieca węglowego na gazowe i montujemy panele fotowoltaiczne. Przy każdej nowej inwestycji bierzemy pod uwagę efektywność ekologiczną. Troska o środowisko w dzisiejszych czasach jest absolutnym priorytetem – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop