Europejskie wsparcie dla LHS

Wiceprezes EBI V. Hudak i prezes PKP LHS Z. Tracichleb (fot. K.

Europejskie wsparcie dla LHS

Foto: Wiceprezes EBI V. Hudak i prezes PKP LHS Z. Tracichleb (fot. K.
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Inwestycje spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa otrzymały finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, 25 stycznia w Warszawie uroczyście podpisano umowę w tej sprawie. W spotkaniu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju wziął udział również burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

PKP LHS otrzymało z EBI kredyt w wysokości 121 mln zł na inwestycje warte blisko 300 mln zł. Kolejowa spółka zmodernizuje stacje na linii 65 – najdłuższej w Polsce linii szerokotorowej, wykorzystywanej do transportu towarowego. W Sławkowie kończy ona swój bieg. Linia liczy prawie 400 km i umożliwia transport towarów bez konieczności ich przeładunku na granicy. PKP LHS zakończy projekt w 2020 roku.

Jak podkreśla minister inwestycji i rozwoju, projekt ten wpisuje się w ideę budowy nowych międzynarodowych kanałów transportowych. – Będzie szybciej i bezpieczniej. To ważne, bo linia ma duże znaczenie gospodarcze, szczególnie dla handlu z Ukrainą. To projekt, który wpisuje się zarówno w wizję rozwoju wschodniej Polski, reindustrializację Śląska i obszaru dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, jak również budowy Nowego Jedwabnego Szlaku – mówi Jerzy Kwieciński.


 Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał, że podmioty z Polski są przygotowane do sięgania po finansowanie zwrotne,
na które UE kładzie coraz większy nacisk. 

Głównym celem projektu jest automatyzacja linii 65, która poprawi bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów oraz pozwoli zwiększyć przepustowość linii. Środki na przedsięwzięcie pochodzą z tzw. "Planu Junckera", czyli planu inwestycyjnego dla Europy. To czwarta inwestycja rządowa finansowana z tego źródła. W ramach Planu Junckera EBI wydał już 25 decyzji kredytowych dla polskich projektów. - Cieszymy się, że Europejski Bank Inwestycyjny finansuje w ramach "Planu Junckera" projekt, którego celem jest poprawa efektywności i bezpieczeństwa transportu kolejowego. Projekt ma również pozytywny wpływ na handel i wzrost gospodarczy w południowej Polsce. Modernizacja tego służącego całemu regionowi szlaku kolejowego prowadzącego ze Śląska do granicy ukraińskiej pomoże również osiągnąć cele spójności, które leżą u podstaw Unii Europejskiej i EBI – stwierdził Vazil Hudak, wiceprezes EBI.

Podpisana umowa wpisuje się w ambitne plany rozwijania działalności przez PKP LHS. – Cieszę się, że Europejski Bank Inwestycyjny docenił strategię rozwoju naszej spółki, która do 2025 roku przewiduje realizację planu inwestycyjnego o wartości ponad 800 mln zł. Pozwoli nam to zwiększyć przepustowość i skorzystać z rosnącego potencjału Nowego Jedwabnego Szlaku. Dzięki inwestycjom podniesiemy bezpieczeństwo pracowników i przyspieszymy transport towarów ze Śląska do granicy z Ukrainą – podkreśla Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. W ramach projektu za około 184 mln zł zmodernizowany ma zostać system sterowania ruchem kolejowym. Na zakup maszyn torowych spółka przeznaczyć chce około 20 mln zł. Z kolei na modernizację i rozbudowę infrastruktury LHS zaplanował 59 mln zł.

Po podpisaniu umowy. Od lewej strony: minister Jerzy Kwieciński, wiceprezes EBI Vazil Hudak, wiceminister Andrzej Bittel, prezes PKP LHS Zbigniew Tracichleb, członek zarządu PKP LHS Andrzej Skiba, wiceminister Witold Słowik i członek zarządu PKP LHS Dariusz Sikora.   

- Serdecznie gratuluję władzom spółki tak potężnych planów inwestycyjnych, które najlepiej świadczą o ogromnym potencjale i ekspansywnej strategii rozwoju. Dla Sławkowa to dobre informacje. Przedsięwzięcia, które zamierza zrealizować PKP LHS idealnie wpisują się w rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku jako strategicznego korytarza transportowego. Mam nadzieję, że stanie się to kolejnym argumentem w staraniach o budowę łącznika drogi S1 z Euroterminalem – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Prezes PKP LHS Zbigniew Tracichleb, członek zarządu PKP LHS Dariusz Sikora, burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk i minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

foto: K. Kozieł

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop