Gorąco wokół likwidacji gimnazjów

Krzysztof Kozieł

Gorąco wokół likwidacji gimnazjów

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

O nietworzenie podziałów na młodzież lepiej i gorzej kształconą oraz podmiotowe podejście do uczniów w kontekście planów reformy oświaty zaapelował w trakcie spotkania zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

W poniedziałek 24 października w gimnazjum w Psarach związek zorganizował debatę poświęconą rządowym planom zmian w systemie kształcenia dzieci i młodzieży.

Zaproszenie okręgu śląskiego ZNP do udziału w rozmowie przyjęli między innymi przedstawiciele sosnowieckiej delegatury kuratorium, samorządowcy powiatu będzińskiego oraz poseł Waldemar Andzel (PiS). Na początku spotkania reprezentanci delegatury kuratorium przedstawili główne założenia planowanych zmian i wyjaśniali, co czeka polską oświatę wraz z nastaniem nowego roku szkolnego. I choć merytoryki w tej części spotkania nie brakowało, to prawdziwa burza rozpętała się podczas dyskusji.

W swoim wystąpieniu obecny na sali poseł stwierdził, że reforma jest konieczna, by poprawić jakość polskiej edukacji. Wśród wielu osób głos w dyskusji zabrał także burmistrz Sławkowa, który zaapelował, by przestać w tej sprawie mówić językiem podziałów. – Nie mówmy o tym, że gimnazja kształcą źle, a ośmioletnie szkoły podstawowe zrobią to lepiej. Nie mówmy, że obecny system edukacji jest zły, a nowy będzie dobry. W ten sposób dzielimy ludzi na lepiej wykształconych w systemie dawnych ośmioletnich szkół podstawowych i gorzej wykształconych w systemie z gimnazjum. To teza nieprawdziwa i głęboko krzywdząca, zarówno nauczycieli jak i absolwentów gimnazjów, którzy mają już na swoim koncie wiele osiągnięć edukacyjnych i zawodowych, również ci pochodzący z małych miejscowości – powiedział. Rafał Adamczyk przedstawił też sytuację miasta w kontekście planowanej reformy. A ta nie jest łatwa. W budynku przy ulicy Browarnej nie będzie bowiem możliwości zapewnienia właściwych warunków kształcenia dla uczniów ośmiu klas nowej szkoły podstawowej. Niestety, projektowane rozwiązania nie będą najprawdopodobniej przewidywały możliwości, by uczniowie starszych klas podstawówki uczyli się w budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. A jeśli nie będzie możliwy podział podstawówki na dwa budynki, to jedynym wyjściem będzie utworzenie dwóch obwodów szkolnych, czyli mówiąc inaczej, dwóch szkół podstawowych. Pociągnie to za sobą duże i niepotrzebne koszty. Sztucznie dzielić też będzie lokalną społeczność. W związku z tym burmistrz Sławkowa poprosił, by w zapisach ustawy uwzględnić również tego typu sytuacje.

Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach bez żadnych konkretnych deklaracji. W związku z rządowymi planami reformy oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego na 19 listopada zapowiedział w Warszawie ogólnopolską manifestację z udziałem rodziców, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, dyrektorów szkół i placówek, ekspertów i naukowców.

 Głosów w dyskusji nie brakowało, a jej temperatura momentami była wysoka (fot. Krzysztof Kozieł) 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop