Informacja o szkodach powodowanych przez bobry

unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)

Informacja o szkodach powodowanych przez bobry

Foto: unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w naszym województwie populacja bobra liczy ponad 7 tys. osobników i około 2 tys. rodzin. W Sławkowie bobry możemy spotkać nie tylko na Białej Przemszy i w obrębie jej rozlewisk, ale także w obrębie innych mniejszych cieków czy rowów.

Bóbr europejski w naszym kraju podlega ochronie gatunkowej prawnej. W związku z tym w stosunku do tego gatunku obowiązują pewne zakazy, m.in. niszczenia budowanych przez niego tam, rozbierania czy uszkadzania żeremi czy też pozyskiwania osobników.

W Sławkowie od kilku już lat monitorowana jest populacja rodziny bobrowej, która w rejonie ulicy Wiejskiej wybudowała swoje żeremie. W ostatnich tygodniach jednak bardzo nasiliła się aktywność tych zwierząt w obrębie płynącej przez miasto rzeczki – Sławkowskiej Strugi, a zwierzęta zaczęły zajmować coraz to większy areał. Do urzędu miasta, jak i Wód Polskich – organu sprawującego nadzór na wspomnianą rzeką - zaczyna napływać coraz więcej interwencji związanych z działalnością bobrów. Zwierzęta te przemieściły się bowiem w górę cieku, w rejon ulicy Hrubieszowskiej, Staszówki, Plebiscytowej czy Brzozowej. Zaczęły budować nowe tamy, jak i masowo ścinać drzewa. Szkody zaczęły obejmować nie tylko drzewa rosnące w korycie rzeki, ale i także grunty przyległe – sady, a nawet przydomowe ogródki.

W związku z tym, że bobry są gatunkiem chronionym, za szkody wywołane ich działalnością odpowiada Skarb Państwa. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez niektóre gatunki zwierząt chronionych, a do takich należą bobry. Rozmiar szkody wyrządzonej w drzewostanach, w których wartość rynkowa utraconych sortymentów jest wyższa od kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację drzewostanu, oraz w zadrzewieniach i pojedynczych drzewach ustala się, uwzględniając m.in. miąższość grubizny gatunku drzewa lub jego fragmentu, którego drewno nie może być wykorzystane bo zostało na przykład zabrane przez bobry do budowy tam.

W przypadku chęci skorzystania z tej możliwości należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go do RDOŚ w Katowicach. Formularz wraz z procedurą postępowania opisane są na stronie internetowej RDOŚ - KLIKNIJ. Wypłaty z tytułu odszkodowań nie muszą być jednorazowe. Można składać kolejne wnioski, pomimo że dla poprzedniego wypłacono już odszkodowanie. Wówczas brane są pod uwagę szkody, które powstały po dniu, w którym dokonano oględzin i szacowania strat.

Na zgłoszenie szkody i roszczeń odszkodowawczych do RDOŚ mamy maksymalnie 2 miesiące od wystąpienia szkody.

W przypadku, gdy zachodzi potrzeba usunięcia tam czy zatorów, jakie powstają na ciekach, działania podejmują na bieżąco pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, realizując zadania związane z utrzymaniem wód. Działania te technicznie i organizacyjnie wspiera urząd miasta.

Nikt nie powinien rozbierać tam na własną rękę. Po pierwsze jest to zabronione prawem (należy dysponować zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska), po drugie niebezpieczne (bóbr w sytuacji zagrożenia może nawet ugryźć człowieka). Miejsca szczególnie zagrożone można zgłaszać do tut. urzędu do Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami (32 293 15 52) lub Nadzoru Wodnego w Olkuszu (tel.: 32 210 90 41).

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop