Radcy prawni stawiają na edukację

mec. Grzegorz Chycki i mec. Maciej Czajkowski z Okręgowej Izby R

Radcy prawni stawiają na edukację

Foto: mec. Grzegorz Chycki i mec. Maciej Czajkowski z Okręgowej Izby R
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

O tym, jak ważna w codziennym życiu jest świadomość prawna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Polacy, choć świadomi wszechobecności przepisów i procedur, do prawnika trafiają najczęściej dopiero wtedy, gdy już popadną w poważne kłopoty. Tak być nie musi - przekonuje Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach, która od dłuższego już czasu prowadzi skierowaną do dzieci i młodzieży działalność edukacyjną. W zorganizowanym niedawno przez izbę konkursie plastycznym dla najmłodszych o tematyce prawnej, spośród ponad trzystu nadesłanych prac, trzecie miejsce wywalczył Wojciech Balicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławkowie.

Celem konkursu jest zwiększenie świadomości prawnej najmłodszych i informowanie o zawodzie radcy. - Świadomość prawna, choć rośnie, niestety wciąż jest bardzo nikła. Wychodzimy z założenia, że im wcześniej zacznie się jej kształtowanie, tym lepiej. Oczywiście formy muszą być dostosowane do wieku adresata. Dlatego też najmłodszym już po raz drugi zaproponowaliśmy konkurs plastyczny – wyjaśnia mec. Grzegorz Chycki, koordynator edukacji prawnej OIRP w Katowicach. – Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Na drugą edycję konkursu wpłynęło dziesięć razy więcej prac, niż rok wcześniej.

Uczestnikom przypadło w udziale wykonanie ilustracji do cyklu bajek dla dzieci, których autorem jest rzecznik prasowy izby mec. Maciej Czajkowski. „Przygody prawne mądrej sówki Zosi” napisał pierwotnie dla swojej dwuipółletniej córki. – To cykl opowiadań, których bohaterami są jej ulubione postacie z bajek. W pewnym momencie narodził się pomysł, by je wydać. A kto mógłby lepiej zilustrować opowiadania, niż ich adresaci? Druga edycja konkursu plastycznego stała się do tego najlepszą okazją – opowiada autor.

- Nagrodzone przez specjalnie powołaną do tego komisję prace znajdą się nie tylko wraz z bajkami w jednym z wydań branżowego czasopisma. Oprawione w ramki ozdobią też ściany siedziby izby – dodaje Grzegorz Chycki

Konkursy dla dzieci i młodzieży, poświęcone tematyce prawniczej to tylko wycinek działalności edukacyjnej OIRP w Katowicach. Do tego dochodzi jeszcze program edukacji prawnej w liceach. - W głównej mierze chodzi o to, by przybliżyć młodzieży najważniejsze, praktyczne aspekty prawa i uświadomić ich istnienie, od których nie da się uciec. Pokazujemy, na czym polega zawód prawnika, co jest szczególnie ważne w kontekście świadomości możliwości korzystanie z jego usług w sytuacjach gdy jest wskazane – wyjaśnia Grzegorz Chycki. - Do tego dochodzi olimpiada prawnicza, w której organizację włącza się izba, symulacja rozprawy sądowej dla młodzieży z okazji Europejskiego Dnia Prawnika. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie doskonała współpraca z władzami naszej izby. Bez tego wsparcia nie udałoby się w tak znaczący sposób rozwinąć działalności edukacyjnej – dodaje.

Jednym z celów aktywności Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach jest też obalanie pokutujących w społecznej świadomości, błędnych przekonań o zawodzie prawnika. Należy do nich chociażby opinia o słabej dostępność tych usług oraz wysokich cenach. - Przewrotnie można powiedzieć, że koszty, jakie ponosimy nie korzystając w trudnych sytuacjach z fachowej pomocy prawnej zawsze są wyższe, niż cena usługi świadczonej przez prawnika. Co więcej, dziś mamy już też system bezpłatnych porad prawnych, z których mogą korzystać osoby spełniające określone warunki ustawowe. Porada prawna nie jest już więc luksusem, na który pozwolić mogą sobie jedynie najlepiej sytuowani. Trzeba to podkreślać i powtarzać. Od przepisów prawa nie da się uciec, dotyczą one niemal wszystkich sfer naszego życia. Im wyższa świadomość prawna, tym łatwiej ustrzec się różnego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji – podkreśla Maciej Czajkowski.

Informacje o działalności OIRP w Katowicach dostępne są na stronie internetowej pod adresem https://oirp.katowice.pl. Tam również można przeczytać o wszystkich podejmowanych przez izbę inicjatywach, także w zakresie edukacji społecznej.

  
Laureat konkursu Wojciech Balicki i nagrodzona praca (foto: mat. prasowe)

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop