Jak pomagać zwierzętom?

{[description]}

Jak pomagać zwierzętom?

Widok rannego zwierzęcia, porzuconego psa czy wygłodzonego kota w naturalny sposób rodzi w nas chęć niesienia pomocy. Dzięki dużej liczbie odpowiedzialnych i wrażliwych ludzi, w ostatnich latach pracownikom sławkowskiego urzędu udało się uratować wiele zwierzęcych istnień.

Urzędnicy podejmowali i podejmują szereg interwencji, w tym związanych z zapewnieniem opieki zwierzętom domowym z miejsc, w których dochodziło do ich złego traktowania, czy wręcz znęcania się.

Urzędnicy współpracują w tym zakresie nie tylko ze służbami mundurowymi, ale i także inspektorami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Jednak to tylko część zadań, jakie w zakresie pomocy zwierzętom realizują pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.

Rocznie referat przyjmuje średnio kilkanaście zgłoszeń dotyczących rannych dziko żyjących zwierząt. Dzięki zaangażowaniu urzędników, jak i wrażliwości mieszkańców udało się pomóc 26 zwierzętom, między innymi nietoperzom, sarnom, wiewiórkom, jeżom, lisom, dzikom, czy ptakom – gilowi, sójce, sikorce, dzięciołowi, kopciuszkom, szczygłom i myszołowowi. Potrzebujące zwierzęta są kierowane do specjalistycznej placówki zapewniającej pomoc dzikim i chronionym gatunkom zwierząt - Leśnego Pogotowia w Mikołowie. W ramach umowy, jakie Leśne Pogotowie zawarło z gminą Sławków na zapewnienie opieki nad zwierzętami dziko żyjącymi Leśne Pogotowie zapewnia opiekę i leczenie zwierzętom, a zwierzętom trwale okaleczonym wymagającym rehabilitacji ośrodek zapewnia dożywotnie miejsce. Najbardziej cieszą jednak sytuacje, w których trafiające tam zwierzęta mogą powrócić do swojego naturalnego środowiska. Zwierzęta, którym udzielono pomocy, to głównie zwierzęta, które ucierpiały w wyniku wypadków komunikacyjnych, były ranne, osierocone lub osłabione, czy też zderzyły się ze szklanymi powierzchniami budynków.

Przy udzielaniu pomocy dzikim zwierzętom należy pamiętać o tym, aby nie próbować „na siłę” pomagać przyrodzie. Dotyczy to zwykle zwierząt młodych, które sprawiają wrażenie osieroconych – młodych ptaków siedzących na ziemi, saren lub zajęcy chroniących się na obrzeżach lasów, w trawach i zaroślach. Często rodzice przychodzą tylko nakarmić swoje młode, natomiast żerują w oddaleniu, aby nie sprowadzić do swojego potomstwa drapieżników. Jeśli zwierzęta nie są ranne, nie widać objawów wycieńczenia nie należy dotykać młodych, gdyż to mogłoby spowodować ich odrzucenie przez rodziców. W przypadku ptaków, można je ewentualnie przenieść na krzak lub gałąź drzewa, ale tylko jeśli znajdują się w miejscu, gdzie mogą być narażone na przykład na kontakt z kotami lub psami.

Wiele gatunków ptaków, jak drozdy, słowiki, rudziki, skowronki lub niektóre krukowate opuszczają gniazda zanim zdobędą umiejętność latania – pozostają one jednak pod troskliwą opieką rodziców do momentu uzyskania pełnej samodzielności.

Aby faktycznie pomóc a nie zaszkodzić dzikim zwierzętom, opiekę nad nimi należy powierzyć osobom bądź instytucjom, które posiadają wiedzę i doświadczenie w tej materii oraz są za nią odpowiedzialne z mocy prawa. Jeśli znajdziemy zwierzę, które potrzebuje naszej pomocy, należy zawiadomić o tym odpowiednie służby. Instytucją pierwszego kontaktu dla mieszkańców Sławkowa powinna być gmina. Widząc ranne zwierzę należy dokonać zgłoszenia do pracowników Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami lub Straży Miejskiej czy Policji.

Zwierząt nie należy przygarniać i dokarmiać. Podany pokarm może im zaszkodzić. Na przykład najczęstszym błędem w przypadku ptaków jest dokarmianie ich chlebem. Produkty mączne powodują zakwaszenie organizmu zwierzęcia, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do śmierci.

Szczególnym przypadkiem jest zwierzyna łowna, co do której mają zastosowanie przepisy prawa łowieckiego. Na ich podstawie starosta może wyrazić zgodę (na okres do 6 miesięcy) na przetrzymywanie zwierzyny osobie, która udzieli pomocy na własny koszt, z powodu osierocenia, wypadku lub innego uszkodzenia ciała zwierzęcia. Nie dotyczy to pomocy medycznej. Prawo do wykonywania czynności lekarsko-weterynaryjnych ma wyłącznie lekarz weterynarii.

Innym przypadkiem są zwierzęta zupełnie zdrowe, które znalazły się na terenie zurbanizowanym, czyli poza terenem swojego naturalnego występowania. W takich sytuacjach trzeba zachować rozwagę i nie należy zwierząt przepłaszać na własną rękę. Zwierzę wystraszone albo sprowokowane może być niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to zwierząt o znacznych rozmiarach bądź drapieżników, które mogą stać się agresywne. W takich przypadkach również należy wezwać właściwą pomoc.

Przypominamy, że organami ochrony przyrody, które zajmują się sprawami dzikich zwierząt są m.in. wojewoda, regionalny dyrektor ochrony środowiska, marszałek województwa, dyrektor parku narodowego, starosta czy burmistrz miasta. Poza tym w sytuacjach, które tego wymagają, można skorzystać z pomocy ośrodków rehabilitacji, stowarzyszeń i towarzystw, które mają doświadczenie w opiece nad zwierzętami.

Zdjęcie przedstawia małą wiewiórkę, śpiącą w dłoni.

Zdjęcie przedstawia wnętrze transportera, wyłożone tkaniną. Na dalszym planie widoczny ściący, mały jeż. Na pierwszym planie pożywienie dla jeża.

Zdjęcie przedstawia uratowanego dzięcioła w klatce.
foto: UM Sławków

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop