Jak zachować się przy spotkaniu z dzikiem?

unsplash.com

Jak zachować się przy spotkaniu z dzikiem?

Foto: unsplash.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Przypominamy podstawowe zasady zachowania w sytuacji przypadkowego spotkania z dzikiem.

Nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. W przypadku, kiedy nie zostało się dostrzeżonym przez zwierzę, wystarczy spokojnie się oddalić. Jeśli jednak doszło do spotkania oko w oko z dzikim zwierzęciem, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku. W przypadku natknięcia się na lochę z młodymi – zaniepokojona staje się bardzo agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, zaczepiać, ani tym bardziej atakować. Schemat postępowania przy spotkaniu jest ten sam, co w przypadku samotnego dzika, jednak trzeba tutaj zachować szczególną ostrożność, w przypadku ataku należy schować się w bezpieczne miejsce i najlepiej wezwać pomoc.

Każdy kto spotyka dzika lub inne dzikie zwierzę w pobliżu zabudowań mieszkalnych i uzna, że takie zwierzę stanowi zagrożenie, powinien spokojnie oddalić się i powiadomić Policję, Straż Miejską lub Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Te same służby należy powiadomić, gdy zauważymy podejrzanie zachowujące się zwierzę, np. gdy nie ucieka przed człowiekiem lub ma widoczne obrażenia typu złamania czy rany.

Koła łowieckie bez zmian realizują odstrzały w celu pozyskania zwierzyny łownej w ramach rocznych planów łowieckich oraz tzw. odstrzały sanitarne. Urząd miasta na bieżąco współpracuje z kołami łowieckimi, które rokrocznie składają do urzędu sprawozdania z realizacji planów łowieckich.

Należy podkreślić, że zgodnie z prawem łowieckim zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. Tylko w przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę łowną, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie, odłowie wraz z uśmierceniem lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny. O taki odstrzał można wnioskować do starosty będzińskiego. Taki wniosek w 2020 roku złożył burmistrz Sławkowa, dzięki czemu możliwy był odstrzał dzików w centrum miasta.

Nie dokarmiajmy dzików! Odpady powstające w gospodarstwach domowych stanowią łatwe do zdobycia pożywienie dla dzików. Warto dopilnować, aby nie zostawiać żadnych resztek żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych, pamiętać o zamykaniu śmietników nierozrzucaniu obierków z warzyw czy owoców. Pamiętajmy, że dziki to zwierzęta bardzo inteligentne – raz nauczone nie boją się ludzi i wracają w coraz liczniejszych stadach, powodując tym samym szkody na terenach przydomowych.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop
Tagi:
dzikdziki