Jak zadbać o zwierzęta w mroźną pogodę?

pexels.com

Jak zadbać o zwierzęta w mroźną pogodę?

Foto: pexels.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Gdy za oknem śnieżnie i mroźno nie możemy być obojętni na los zwierząt, które potrzebują naszej opieki.

W tym trudnym dla zwierząt okresie powinniśmy być bardziej wrażliwi na ich potrzeby i chętniej pomagać psom, kotom, czy innym nawet dziko żyjącym zwierzętom, którym przy dużej ilości śniegu trudniej znaleźć pokarm.

W tym trudnym dla zwierząt okresie powinniśmy być bardziej wrażliwi na ich potrzeby i chętniej pomagać psom, kotom, czy innym nawet dziko żyjącym zwierzętom, którym przy dużej ilości śniegu trudniej znaleźć pokarm. O ile dokarmianiem dzikiej zwierzyny w lasach zajmują się leśnicy czy członkowie kół łowieckich, to te zwierzęta, które są za naszym oknem potrzebują najbardziej naszej pomocy i troski.

Poniżej kilka wskazówek jak sprawić by pies w zimie był otoczony odpowiednią opieką.

Jeśli jesteśmy właścicielami psa, który na co dzień mieszka w budzie powinniśmy w szczególności zadbać aby ta buda była ocieplona. Możemy kupić gotowe modele bud z ociepleniem, jak też samodzielnie wykonać tego typu izolację, np. umieszczając styropian między ścianą zewnętrzną a wewnętrzną budy.

Dla izolacji od zimna niezbędne jest też umieszczenie budy na nóżkach albo podeście, który będzie oddzielał ją od podłoża, zarówno ziemi, jak i betonu. Dobrze sprawdza się podest z odpowiednio zabezpieczonego drewna. Wejście do budy powinno być zasłonięte specjalną zasłonką czy kotarą wykonywaną zwykle z grubego PVC albo innego, podobnego materiału, które umożliwia psu swobodny ruch, ale nie przepuszcza np. mroźnego, silnego wiatru.

Ważne jest także, aby buda była zadaszona, a najlepiej stała w zadaszonym kojcu. Pamiętajmy, aby nie uwiązywać psa na łańcuchu! Pamiętajmy o regularnej wymianie wody na lekko ciepłą, bo ta lubi szybko zamarzać. Do jedzenia podajmy pełnowartościowe posiłki, te które przyrządzamy sami możemy podawać w nieco wyższej temperaturze, upewniając się, że pies wszystko zjada. Najlepiej jednak zastanówmy się nad przeniesieniem psa do domu albo garażu czy budynku gospodarczego. Nawet najbardziej wytrzymały pies może zachorować przy dużym mrozie i śniegu.

W okresie zimy psy, które na co dzień trzymamy w domu, coraz chętniej ubieramy w kubraczki czy sweterki. Pamiętajmy jednak, żeby nie przegrzewać psa. Nie trzymajmy psów ubranych w domach, gdyż pies się zgrzeje i będzie z tego więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, że pies to nie zabawka, którą ubieramy w kolorowe stroje.

Po spacerze warto psu umyć łapy, ponieważ sól, która często jest używana do posypywania dróg działa drażniąco na skórę i żołądek psiaka (a ten uwielbia oblizywać przecież swoje łapy).

Pamiętajmy, że jeśli zobaczymy gdzieś psa czy inne zwierzę marznące czy zostawione bez opieki, koniecznie działajmy – możemy powiadomić policję, straż miejską czy urząd miasta.

W okresie zimy warto wspierać także psy i koty przebywające w schroniskach, gdyż wtedy ich potrzeby są jeszcze większe. Możemy wspomagać je darowiznami, pełnowartościową karmą, przynosząc koce, czy kupując budy.

Zima to także czas dokarmiania ptaków – pamiętajmy, że chleb to nie pokarm dla ptaków! Jeśli chcemy dokarmiać ptaki w karmnikach zaopatrzmy się w ziarna zbóż i nasion roślin oleistych. Ptakom nie zaszkodzą także świeże owoce, takie jak na przykład jabłka.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop