Kolejny projekt sławkowskiego stowarzyszenia
![{[description]}](https://www.slawkow.pl/uploads/modules/articles/thumbs/1920_500_crop_q80_5384_45a67b0262fbb8f8707c.webp)
W dniach 4-10 marca 2025 r. Stowarzyszenie-Porozumienie Pokoleń wraz z partnerami z Ukrainy i Bułgarii zrealizowało międzynarodową wymianę młodzieży „The Chronicle of Cultures” (projekt współfinansowany przez Unię Europejską), w której wzięło udział 36 osób - młodzież i liderzy.
Miejscem spotkania była Wisła. Honorowy patronat nad działaniami objął Burmistrz Sławkowa – Rafał Adamczyk.
W ramach projektu, zrealizowanym w języku angielskim, została poruszona tematyka tożsamości kulturowej, dziedzictwa kulturowego oraz przynależności do lokalnego folkloru. Celem głównym projektu było wzmocnienie tożsamości kulturowej, świadomości dziedzictwa kulturowego oraz przynależności do lokalnego folkloru, przy jednoczesnym promowaniu postawy tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową.
Celami szczegółowymi projektu było zwiększenie poziomu wiedzy na temat różnorodności kultur, ich ewolucji na przestrzeni wieków oraz współczesnego znaczenia kultury w życiu ludzi, wzmocnienie tożsamości kulturowej, rozwinięcie szacunku do tradycji oraz dorobku kulturowego, a także podniesienie świadomości na temat lokalnego folkloru i twórczości ludowej. Miał on również za zadanie rozwinąć umiejętności w dziedzinie przeciwdziałania zanikaniu tradycji, poszerzyć kompetencje w zakresie budowania lokalnej tożsamości kulturowej i poczucia przynależności do lokalnego folkloru oraz przyczynić się do pielęgnowania tradycji i zwyczajów. Rozwinął wśród uczestników postawy, związane z tolerancją, otwartością na dialog międzykulturowy oraz poznawaniem obcych kultur.
Na początku projektu uczestnicy wymiany młodzieży stworzyli kodeks międzynarodowego spotkania i przeprowadzili aktywność „oczekiwania i obawy”. W czasie kolejnych warsztatów gry i zabawy z imionami oraz aktywności integracyjne, przyczyniły się do tego, że młodzi ludzie utrwalili imiona swoich rówieśników, lepiej się ze sobą zapoznali, przełamali bariery nieśmiałości oraz zintegrowali się ze sobą, tworząc zgrany zespół, który pracował w przyjaznej i pozytywnej atmosferze. Przełamali również opór przed komunikowaniem się w języku angielskim.
W ramach wielu tematycznych zajęć, uczestnicy przeprowadzili warsztaty, podczas których poruszyli tematykę działań przeciwdziałających zanikaniu tradycji. Dyskutowali o zagrożeniach, które stoją przed tradycjami w obecnych czasach. Zapoznali się z konsekwencjami utraty tradycji w społecznościach i dziedzictwa kulturowego. Podjęli dyskusję o wartości dziedzictwa kulturowego, rozważając, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowej w dynamicznym świecie współczesnym; a także rodzimej kultury i jej przyszłości. Przeprowadzili kreatywne zajęcia, dotyczące mitycznych i nadprzyrodzonych stworzeń, które są typowe dla kultur i regionów, z których pochodzimy oraz historii, związanych z nimi. Zaprezentowali elementy swojego, lokalnego folkloru i twórczość ludową tj. muzykę, instrumenty, gwarę, pieśni, stroje, rękodzieło czy budownictwo. Dzięki temu nie tylko zapoznali się z elementami kultur partnerów, ale również pogłębili wiedzę na temat własnej kultury.
Młodzież odwiedziła Chlebową Chatę w Górkach Małych. Podczas kreatywnych warsztatów mogli zapoznać się nie tylko z tym, jak wyglądało życie i praca ludzi sprzed ponad stu lat, porozmawiać o tradycjach, ówczesnych zwyczajach i lokalnym folklorze, ale również wziąć udział w warsztatach kulinarnych, wypiekając własne podpłomyki.
Uczestnicy z Polski, Bułgarii i Ukrainy odwiedzili również katowicki Nikiszowiec. W ramach kreatywnej wizyty poszerzyli wiedzę na temat nadprzyrodzonych istot z naszych kultur i folkloru, tego, jaki wpływ miały na ludzi w dawnych czasach oraz podążali szlakiem Beboka - słynnego śląskiego straszydła, którego figurki znajdują się na terenie całych Katowic. Mieli również możliwość spotkania się z przedstawicielami Centrum Zimbardo, organizacji pozarządowej, działającej na śląskim Nikiszu, która daje przestrzeń młodym ludziom do działania i budowania lokalnej tożsamości oraz poczucia przynależności poprzez wolontariat i udział w różnych, lokalnych wydarzeniach tj. Jarmark na Nikiszu, Odpust u Babci Anny, Święto Sąsiada. Podczas wspólnych zajęć poruszyli tematykę tożsamości kulturowej oraz przynależności do lokalnego folkloru; jak ważne jest propagowanie i promowanie spuścizny przodków w obecnych czasach.
Podczas kolejnych dni wymiany młodzieży, uczestnicy pracowali w międzynarodowych grupach nad stworzeniem gry fabularnej, której celem jest poszerzenie wiedzy na temat lokalnego folkloru krajów oraz zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat własnych, ale również obcych kultur, folkloru, tradycji i zwyczajów ludowych, zakorzenionych w kulturach jako spuścizna po słowiańskich przodkach. Młodzież przygotowała i przeprowadziła spotkanie online z rówieśnikami ze swoich krajów, podczas którego zaprezentowała projekt i działania w jego ramach. Opowiedzieli o tym, co udało im się osiągnąć, jak również zaprezentowali stworzoną grę fabularną. Podczas spotkania przeprowadzili bloki tematyczne, w ramach których zaprezentowali swoje kultury, kulturę ludową i lokalny folklor. Spotkanie było bardzo dobrą okazją, aby podzielić się wynikami, wymienić doświadczeniem, opiniami, zmotywować rówieśników do poszerzenia wiedzy na temat własnej kultury, kultury ludowej i folkloru oraz do poczucia się w pełni tożsamym z dziedzictwem kulturowym.
Wymiana młodzieży została zakończona ewaluacją całego spotkania. Uczestnicy ocenili poszczególne jego elementy oraz to, czego nauczyli się w ramach kilku dni, spędzonych razem. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Youthpass – potwierdzenie udziału w projekcie. Międzynarodowe przedsięwzięcie było dla wszystkich możliwością poszerzenia kompetencji i zainteresowań, ale także dla wielu osób - pierwszym doświadczeniem pracy w międzynarodowym środowisku.
foto: SPP