Kolonia nocka pod ochroną

UM Sławków (archiwum)

Kolonia nocka pod ochroną

Foto: UM Sławków (archiwum)
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiada objęcie kolonii nietoperzy na wieży sławkowskiego kościoła ochroną w ramach Obszaru Natura 2000.

To efekt działań miasta z początku ubiegłego roku. Urzędnicy poprosili wówczas RDOŚ o przeprowadzenie stosownych badań terenowych i o ochronę kolonii nocka orzęsionego. Chodziło o to, by uniemożliwić montaż na wieży stacji bazowej i anten telefonii komórkowej. Przeciwko inwestycji głośno protestowali mieszkańcy.

Jak wykazała zlecona w 2017 roku przez urząd miasta specjalistom ekspertyza chiropterologiczna, montaż i uruchomienie urządzeń byłoby bezpośrednim zagrożeniem dla kolonii rozrodczej tego ściśle chronionego gatunku nietoperza.

– Z opracowania wynikało jednoznacznie, że ewentualny montaż anten na kościelnej wieży będzie stanowił ogromne zagrożenie dla całej kolonii. Poprosiliśmy więc regionalnego dyrektora ochrony środowiska o działania, które pozwolą utrzymać wielkość populacji i zapewnią warunki do trwałego bytowania tam kolonii rozrodczej – wyjaśniał wówczas Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa ds. ochrony środowiska.

Jak podkreśla Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, kościół w Sławkowie to nie pierwszy obiekt sakralny w sieci Natura 2000 w regionie. - Do tej pory ochroną objęte zostały, również jako siedliska nietoperzy, kościoły w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim oraz Radziechowach na Żywiecczyźnie – mówi rzecznik RDOŚ w Katowicach Łukasz Zych.

Objęcie kolonii ochroną w ramach obszaru Natura 2000 oznacza, że każde przedsięwzięcie, które miałoby być realizowane na tym obszarze musi obowiązkowo być ocenione pod kątem jego wpływu na środowisko. Nie można przy tym zezwolić na realizację przedsięwzięcia o znacząco negatywnym wpływie na obszar. Wiąże się to również z koniecznością zapewnienia przez organy ochrony środowiska ochrony stanu siedlisk i przeciwdziałania znaczącemu niepokojeniu gatunków, chronionych na danym obszarze.

- Dzięki temu nie sposób wyobrazić sobie sytuację, by jakikolwiek organ wydał pozwolenie na montaż na kościelnej wieży stacji bazowej i anten sieci komórkowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę wnioski z przeprowadzonej na nasze zlecenie ekspertyzy. To bardzo dobre informacje - podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop