Konferencja i poświęcenie fresków

Krzysztof Kozieł

Konferencja i poświęcenie fresków

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Konferencja naukowa, msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza i poświęcenie fresków na elewacji budynku przy ul. Kościelnej 11 - to wszystko będzie działo się już w najbliższą sobotę w Sławkowie.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie wspólnie z Instytutem Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zapraszają do udziału w sesji naukowej związanej z zakończeniem prac remontowych w świątyni i dokonanych przy ich okazji odkryć.

Konferencja rozpocznie się w sobotę, 28 października, o godzinie 11 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, ul. Kościelna 26. O ochronie zabytków Zagłębia Dąbrowskiego opowie prof. Jacek Owczarek. Przebieg prac konserwatorskich w kościele w latach 2009 – 2017 przybliży mgr Katarzyna Magrysiewicz – Dobrzańska. Z kolei dr Jerzy Zmudziński opowie o zabytkowym wystroju i wyposażeniu kościoła. Od dr. Waldemara Niewaldy można będzie usłyszeć o pracach badawczych wątków murów i fundamentów kościoła prowadzonych w trakcie prac konserwatorskich. W tematykę archeologicznych odkryć w Sławkowie wprowadzi uczestników dr Jacek Pierzak. Na zakończenie mgr Monika Łyczak opowie o rezultatach prac archeologicznych prowadzonych we wnętrzu kościoła w 2014 roku.

Konferencja to nie jedyne wydarzenie związane z kościołem tego dnia. Po południu, o godzinie 17 pod przewodnictwem ks. Stanisława kardynała Dziwisza i bpa ordynariusza Grzegorza Kaszaka odprawiona zostanie uroczysta msza św. jako podziękowanie Bogu za udzielone łaski i parafianom za materialne i duchowe wsparcie prac remontowych. Po mszy św. zostaną poświęcone odnowione freski św. Stanisława i bł. Świętosława na elewacji budynku przy ul. Kościelnej 11.

– Postacie świętego Stanisława i błogosławionego Świętosława zniknęły z frontowej ściany budynku najprawdopodobniej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Na fotografii wykonanej w 1915 roku jeszcze są. Później, zapewne w trakcie prowadzonego remontu, wizerunki zostały skute razem ze starym tynkiem – opowiada Barbara Noryńska z Działu Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie.

Na projekt i wykonanie fresków miasto przeznaczyło nieco ponad 20 tys. zł. Reszta środków – prawie 3 tys. zł to efekt zbiórki, zorganizowanej przez parafię wśród mieszkańców Sławkowa.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop