Miejskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości

Krzysztof Kozieł

Miejskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęła się w Sławkowie główna część miejskich obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż Wolności, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obchody zakończyly się tradycyjnym spotkaniem w siedzibie Towarzysztwa Miłośników Sławkowa. 

 


 

Publikujemy treść przemówienia, wygłoszonego podczas uroczystości przez burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka:

Szanowni Państwo!

Dokładnie 98 lat mija właśnie od dnia, który przyniósł Polsce niepodległość. 11 listopada 1918 roku w lasku Compiegne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm, kończący ostatecznie I wojnę światową. Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Ziściły się tym samym marzenia wielu pokoleń Polaków. Marzenia okupione powstańczą krwią i ofiarną służbą pracy u podstaw. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski, tak brutalnie przerwany 1 września dwadzieścia jeden lat później.

Dzieje Rzeczypospolitej są szczególne pod wieloma względami. Nad wyraz często bowiem przychodzi nam mierzyć się z wichrami historii. Z każdej takiej próby wychodzimy zwycięsko. XX wiek był pod tym względem szczególny. Po krótkim okresie niepodległości przyszła hekatomba II wojny światowej. Po niej nadeszło komunistyczne zniewolenie, które na pół wieku znów odebrało Polakom możliwość stanowienia o własnym losie. Dzięki wielkiemu społecznemu zrywowi „Solidarności”, dzięki wielu wybitnym postaciom - symbolom tego okresu, w 1989 roku Polska na powrót stała się niepodległa i suwerenna. Dzisiejsze święto jest więc okazją do przypominania o tej historycznej ciągłości, którą łączą dwa słowa – niepodległość i wolność. Słowa te są w szczególny sposób ze sobą powiązane.

Niepodległość to niezależność od innych, to możliwość samodzielnego i suwerennego stanowienia o losie państwa. Wolność z kolei to szansa dokonywania indywidualnych, wewnętrznych wyborów. Współczesne państwo musi być gwarantem tej wolności, a jej strażnikiem - niezależne od tego państwa i politycznych nacisków sądownictwo. Wolność dokonywania wyborów to bowiem podstawowy warunek demokracji i fundament państwa, które jest prawdziwym, bezpiecznym domem dla swoich obywateli.

Szanowni Państwo! Spotykamy się dziś w miejscu szczególnym i szczególną też pamięcią obejmujemy wszystkich tych, którzy walcząc o niepodległość i wolność Polski na przestrzeni dziejów ponosili ofiarę najwyższą. Pochylamy się z szacunkiem również nad tymi, którzy ze względu na swój patriotyzm czy wyznawane poglądy stawali się ofiarami politycznych represji. Myślimy o wielu, często bezimiennych bohaterach walk o wolność i demokrację.

Każdemu z Państwa życzę radosnego świętowania dzisiejszego dnia. Radosnego i wspólnego. Jako naród i społeczeństwo nie dajmy podzielić się na "lepszych" i "gorszych" patriotów, nie dajmy wmawiać sobie, że dzielą nas jakiekolwiek mury. Bo to po prostu nieprawda.

Serdecznie zapraszam dziś wieczorem na sławkowski Rynek. O godzinie 18 rozpocznie się wspólne, patriotyczne śpiewanie z chórem Cantamus Domino i zaproszonymi artystami.

 


 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop