Mieszkańcy odetchną od tirów

Krzysztof Kozieł

Mieszkańcy odetchną od tirów

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Od sierpnia obowiązywać ma nowa organizacja ruchu na drogach dojazdowych do zespołu terminali przeładunkowych w Sławkowie. Prezydent Dąbrowy Górniczej, starosta będziński i burmistrz Sławkowa poinformowali o tym podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 lipca w dąbrowskim magistracie.

Wypracowane porozumienie zakłada naprzemienne zamykanie dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 7 ton dróg prowadzących do terminali przeładunkowych przez Sławków i Dąbrowę Górniczą. Tak więc od sierpnia do końca września tiry nie będą jeździć powiatowym ciągiem ulic przez Sławków. Ruch odbywać będzie się ulicą Strzemieszycką na odcinku od Szklanych Domów do Rudnej. Po dwóch miesiącach sytuacja się odwróci i ruch skierowany zostanie przez Sławków. Zmiany będą wprowadzane co dwa miesiące. Docelowym rozwiązaniem ma być budowa specjalnego objazdu, który połączy DK94 z Euroterminalem. Będzie on biegł przez tereny niezabudowane od ulicy Szklanych Domów do ulicy Rodzinnej, która kończy się na granicy ze Sławkowem. Powstanie objazdu pozwoli na zamknięcie dla ruchu samochodów ciężarowych ulicy Hrubieszowskiej i Strzemieszyckiej.

W czasie konferencji prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, starosta będziński Sebastian Szaleniec i burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk podpisali list skierowany między innymi do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w którym przedstawili koncepcję budowy nowej drogi. Inwestycję będzie realizować Dąbrowa Górnicza pod warunkiem uzyskania finansowania z funduszy krajowych. Koszt jej wykonania będzie nieporównywalnie mniejszy z budową łącznika z S1, o który samorządowcy upominają się od lat.

Dokumentację wprowadzającą zmiany w organizacji ruchu opracowuje Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie. Nowa organizacja ruchu to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sławkowa i Strzemieszyc, zapewniające jednocześnie równomierne rozłożenie uciążliwości związanych z ruchem tirów, dojeżdżających do terminali przeładunkowych.

Prezydent Dabrowy Górniczej, starosta będziński i burmistrz Sławkowa podczas rozmowy z mediamiFoto: Krzysztof Kozieł

Mapa z orientacyjnym przebiegiem łącznika DK94 z zespołem terminali 
Orientacyjny przebieg budowy drogi. Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop