Młodzi o przyszłości Starego Kontynentu

materiały prasowe SPP

Młodzi o przyszłości Starego Kontynentu

Foto: materiały prasowe SPP
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Niemal czterdzieści osób wzięło udział w kolejnym projekcie sławkowskiego Stowarzyszenia „Porozumienie Pokoleń”. Tym razem młodzież z Polski, Grecji i Litwy rozmawiała o dniu dzisiejszym i przyszłości Europy.

Projekt realizowany był od 10 do 18 grudnia w Poroninie. Międzynarodowa wymiana młodzieży sfinansowana została z funduszy programu Erasmus+. Oprócz uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Stalmacha z Wisły w projekcie udział wzięła młodzież współpracująca z grecką organizacją Environmental Group of Kessariani i reprezentanci litewskiej organizacji pozarządowej Elekrenu kulturos centras.

Projekt był praktyczną lekcją o Europie, jej kształcie, teraźniejszości i wyzwaniach przyszłości, a także o roli młodych ludzi w procesach zachodzących w Unii Europejskiej. Udział w projekcie, rozmowy i tematyczne spotkania pozwoliły młodym ludziom poszerzyć wiedzę dotyczącą Europy, zyskać nowe doświadczenia, trenować swoją kreatywność i odwagę w podejmowaniu działań.  Celem projektu była budowa europejskiej świadomości wśród szerokiego grona odbiorców i uświadomienie im, że wspólnota europejska to wspólna wartość, którą należy rozwijać.

W ramach projektu uczestnicy mieli okazję wymienić się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Program był urozmaicony, bogaty w różnorodne aktywności i realizowany w języku angielskim przy wykorzystaniu metod edukacji pozaformalnej – gier i zabaw integracyjnych, sesji tematycznych, pracy w międzynarodowych zespołach, dyskusji, burzy mózgów, oglądania filmów i ewaluacji.

W czasie wyjazdu do Krakowa uczestnicy spotkali się z pracownikami biura poselskiego eurodeputowanej Róży Thun, gdzie dyskutowali o kierunkach rozwoju Unii Europejskiej i roli młodzieży w tym procesie. Przeprowadzili również wywiad w centrum Krakowa z mieszkańcami miasta w ramach akcji „Pytamy o Europę”. W Zespole Społecznych Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem uczestnicy projektu wzięli udział w debacie „Europa – czas na zmiany” i warsztatach, podczas których stworzyli własną wizję przyszłej Europy. Wizyta w Zakopanem zakończyła się grą miejską „Śladami Europy”.

Projekt „Europe&me” patronatem objął burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

 

 

 


foto: mat. prasowe SPP

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop