Na rynku stanęły donice z roślinami

Maksym Pięta

Na rynku stanęły donice z roślinami

Foto: Maksym Pięta
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Piętnaście specjalnie zaprojektowanych donic z roślinami stanęło we wtorek 12 czerwca na płycie sławkowskiego rynku. To efekt realizacji inicjatywy ekologicznej, zgłoszonej i wybranej przez mieszkańców w ramach trzeciej już edycji plebiscytu „Sław-Eko”.

Wyglądem dopasowane do zabytkowej przestrzeni rynku donice wykonane zostały z drewna i metalu. Elementy drewniane z impregnowanego pod ciśnieniem drewna i frezowane gwarantują wytrzymałość na warunki atmosferyczne. W każdej z nich znalazło się pięć roślin.

- Dominującym elementem jest piękna szczepiona brzoza brodawkowa Youngii, wokół której wkomponowane została kosodrzewina i jałowce w dwóch odmianach barwnych - żółtej i zielonej. Brzoza Youngii to odmiana o malowniczej, parasolowatej, szerokiej, często nieregularnej koronie, o gęsto ułożonych, mocno przewisających gałęziach i cienkich, wiotkich, przewisających pędach. Kora na pniach i starszych gałęziach jest kredowobiała, na starszych drzewach, w dolnej części pnia gruba, głęboko spękana i niemalże czarna. Jest to odmiana szlachetna, pochodząca z certyfikowanej szkółki ogrodniczej, idealnie nadająca się do nasadzeń w przestrzeni miast - wyjaśnia Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM Sławków, gdzie opracowano szczegóły realizacji zwycięskiej inicjatywy. Donice mają również uniemożliwić wjazd samochodów w piątki i soboty na ciąg pieszy biegnący przez rynek.

Wykonawcą prac była firma „Ogrodnik” ze Sławkowa, a ich całkowity koszt to niespełna 10 tysięcy złotych. Niedawno przy alejkach pojawiły się nowe ławki i blisko trzydzieści dużych sadzonek lip warszawskich z certyfikowanej szkółki. Zastąpiły one drzewka, które nie przyjęły się przy ostatnich nasadzeniach.

- Prowadzimy szereg działań, związanych z estetycznym zagospodarowaniem przestrzeni publicznej. Nie mówimy tylko o rynku. Trzydzieści grabów posadziliśmy wzdłuż ulicy Krakowskiej. Przy Miejskim Przedszkolu znalazło się z kolei dziewięć brzóz himalajskich, dokładnie takich samych, jakie zdobią przestrzeń przy NOSPR w Katowicach - mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. 

Jak zapowiadają urzędnicy, w przyszłości podobne donice pojawiać będą się w kolejnych częściach miasta. Niewykluczone, że już w przyszłym roku na sławkowski rynek wrócą po latach specjalnie podwieszane donice z kwiatami, montowane na latarniach. 

 

foto: Maksym Pięta

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop