„Na szlaku starej fotografii” – fotospacer po historycznym Sławkowie
![{[description]}](https://www.slawkow.pl/uploads/modules/articles/thumbs/1920_500_crop_q80_5573_c8bbdc5faaacc862c9e7.webp)
„Na szlaku starej fotografii” – fotospacer po historycznym Sławkowie
W ramach tegorocznej edycji festiwalu „Kierunek GZM” miasto Sławków zrealizowało wyjątkowe wydarzenie kulturalne – fotospacer „Na szlaku starej fotografii”, który odbył się w sobotę 28 czerwca. Projekt został dofinansowany ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Spacer poprowadził uczestników przez najstarsze części miasta. Dzięki wykorzystaniu archiwalnych zdjęć i nowoczesnych narzędzi multimedialnych możliwe było zestawienie przeszłości z teraźniejszością. Uczestnicy mieli okazję odkryć zmieniający się krajobraz Sławkowa i zatrzymać się przy miejscach, które zniknęły lub zmieniły swój charakter.
Każdy z uczestników otrzymał mapę w formie składanego folderu, w której umieszczono kody QR prowadzące do cyfrowych wersji historycznych fotografii. Dzięki temu podczas spaceru można było w czasie rzeczywistym porównać dawne i obecne widoki konkretnych lokalizacji.
Wydarzenie wpisuje się w ideę festiwalu „Kierunek GZM”, którego celem jest odkrywanie mniej znanych, ale wartościowych miejsc regionu poprzez mikrowycieczki z pogranicza historii, kultury i turystyki.
W ramach festiwalu „Kierunek GZM”, warto zwrócić uwagę na unikatową ofertę gier questowych dostępnych w Sławkowie. To idealna propozycja dla osób ceniących aktywny wypoczynek połączony z edukacją i przygodą.
Na miłośników odkrywania czekają tu tematyczny „Szlak Kruszcowy” oraz cztery questy z serii „Wyprawy Odkrywców”:
- „Zagubieni w przyrodzie Białej Przemszy”,
- „Jakie tajemnice skrywa kamienica Rynek 9?”,
- „Stolica Legionów. Sławków roku 1915”,
- „Historyczne tajemnice Sławkowa”.
Dwa pierwsze scenariusze powstały w 2022 roku dzięki współpracy Urzędu Miasta Sławków z Fundacją Mapa Pasji oraz przy wsparciu finansowym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i spółki Gaz-System SA. Ich celem była popularyzacja walorów przyrodniczych Doliny Białej Przemszy oraz edukacja ekologiczna.
W 2024 roku oferta została poszerzona o kolejne dwa questy, tym razem skupione na mniej znanych wątkach z historii Sławkowa. Wszystkie gry prowadzą uczestników przez najciekawsze zakątki miasta i jego okolic, oferując możliwość odkrywania ich w niebanalny sposób – poprzez rozwiązywanie zagadek, szukanie wskazówek i udział w terenowej grze przygodowej.
Szlak Kruszcowy to historyczno-edukacyjna trasa turystyczna w Sławkowie, udostępniona zwiedzającym w 2023 roku. Ma około 6 km długości i prowadzi przez miejsca związane z dawnym górnictwem oraz hutnictwem. Oznaczony jest kolorem niebieskim i został stworzony we współpracy z Muzeum Sztygarka z Dąbrowy Górniczej. Na trasie znajdują się tablice informacyjne, miejsca do odpoczynku oraz ciekawe punkty, takie jak wzgórze Gieraska – teren dawnej kopalni „Leonidas”. Otwarcie szlaku zostało dofinansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zorganizowane w ramach obchodów szóstej rocznicy jej powstania.