Naklejka na wagę życia

Krzysztof Kozieł

Naklejka na wagę życia

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Przejazdy kolejowe, nawet te z sygnalizacją i zaporami, to jedne z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Warto pamiętać, że w razie wypadku lub awarii wszystkie niezbędne do poinformowania właściwych służb dane można znaleźć na niewielkich, żółtych naklejkach, którymi znakowane są skrzyżowania dróg i szlaków kolejowych. O tym, jak postępować w przypadku zagrożenia, informuje Euroterminal Sławków.

W przypadku przejść dla pieszych, przejazdów zabezpieczonych znakami lub znakami i sygnalizacją świetlną naklejki znajdują się na odwrocie znaku G-3 (krzyż św. Andrzeja). Na przejazdach z rogatkami umieszczane są na obudowie napędu rogatkowego (na słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki). Na żółtej, odblaskowej nalepce są trzy podstawowe informacje: numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery awaryjne.

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego (numer skrzyżowania) przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na mapie sieci kolejowej i w terenie. W kilka minut zostanie wstrzymany ruch pociągów, a tym samym ryzyko zderzenia. Numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe. Numery podane „w razie awarii” to numery do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych o usterce urządzeń i uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym w sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? W przypadku awarii lub innego zdarzenia na przejeździe, po połączeniu z numerem 112 kierowca podaje numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Dzięki temu nie musi opisywać miejsca, w którym się znajduje. Operator numeru 112 powiadamia zarządcę infrastruktury, na którego terenie znajduje się przejazd kolejowo-drogowy. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów do chwili weryfikacji zgłoszenia.

źródło: informacja prasowa Euroterminal Sławków sp. z o.o.

 


foto: K. Kozieł

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop