Nielegalne wysypisko w Sławkowie – spotkanie w urzędzie wojewódzkim
![{[description]}](https://www.slawkow.pl/uploads/modules/articles/thumbs/1920_500_crop_q80_2016-05-02-rekult.jpg)
Nielegalne wysypisko w Sławkowie – spotkanie w urzędzie wojewódzkim
W piątek 29 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk spotkał się z wicewojewodą Janem Chrząszczem. Spotkanie dotyczyło zagrożeń związanych z nielegalnym wysypiskiem firmy Rekult, zlokalizowanym na zamkniętych terenach kolejowych przy ulicy Okradzionowskiej.
Poza wicewojewodą uczestniczyli w nim też przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, PKP oraz wydziałów bezpieczeństwa, nadzoru prawnego i budżetowo-księgowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Spotkanie to efekt rozmów burmistrza Sławkowa przeprowadzonych z wicewojewodą tydzień wcześniej i pisemnych interwencji w tej sprawie, skierowanych do wojewody śląskiego.
Po spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk złożył do Państwowego Instytutu Geologicznego wniosek o przeprowadzenie w trybie pilnym badań na terenie nielegalnego wysypiska przy ulicy Okradzionowskiej. Mają one w krótkim czasie dać odpowiedź na pytania o zagrożenia dla ujęcia wody. – W rozmowie z dr Lidią Razowską-Jaworek z Państwowej Służby Hydrogeologicznej uzyskałem zapewnienie, że zespół do spraw zdarzeń incydentalnych może przeprowadzić taką analizę w ciągu najbliższego miesiąca. Badania te sfinansowane zostaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Na mój wniosek ustaliliśmy również, że kolejne spotkanie odbędzie się najpóźniej w pierwszej dekadzie czerwca w tym samym składzie, ale tym razem w Sławkowie, gdzie zostanie przeprowadzona szczegółowa wizja lokalna na zamkniętych terenach kolejowych. Wezmą w niej udział dodatkowo również przedstawiciele PKP PLK. Wtedy też ma zostać ustalony harmonogram dalszych działań – powiedział Rafał Adamczyk. Do tego czasu służby wojewódzkie mają dokonać analizy aspektów prawnych, organizacyjnych i finansowych rozwiązania tego problemu.