Oczyszczacze przekazane

Krzysztof Kozieł

Oczyszczacze przekazane

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Siedemnaście nowoczesnych urządzeń do oczyszczania powietrza trafiło dziś do wszystkich oddziałów Miejskiego Przedszkola, przychodni przy PCK, świetlic dla pierwszaków w Zespole Szkół im. Jana Pawła II i w Szkole Podstawowej im. Jana Baranowskiego oraz dziennego domu „Senior Wigor”.

Jonowe oczyszczacze wychwytują cząsteczki zanieczyszczeń o rozmiarach jednej dziesiątej mikrometra, czyli o średnicy osiemset razy mniejszej niż ludzki włos. Wyposażone są w cztery filtry, odkażającą powietrze lampę UV i jonizator. Czternaście oczyszczaczy kupił urząd miasta. Trzy kolejne, kupione przez SPZOZ, służyć będą pacjentom. To kolejne wspólne działania miasta i przychodni, po montażu czujników pomiaru zanieczyszczeń.

- Zakup oczyszczaczy to następny element naszej walki ze smogiem w Sławkowie. Urządzenia, które dziś przekazaliśmy pozwolą przedszkolakom, pacjentom przychodni i seniorom korzystającym z zajęć w domu „Senior Wigor” oddychać czystszym powietrzem – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Przekazanie oczyszczaczy było też okazją do krótkiego spotkania z przedszkolakami. W czasie prelekcji maluchy mogły dowiedzieć się, skąd bierze się smog i jak każdy może przyczynić się do walki z nim. – Poprzez proste doświadczenia pokazywaliśmy najmłodszym, jak brudne jest powietrze za oknem, czym powinno się palić w piecach, a co jest absolutnie zabronione – opowiada Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM w Sławkowie.

W kolejnym etapie miasto planuje zaopatrzyć w podobne urządzenia obie sławkowskie szkoły.

 

Galeria zdjęć - kliknij w miniaturę:

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop