Ostrzeżenie przed wichurami

unsplash.com

Ostrzeżenie przed wichurami

Foto: unsplash.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków na najbliższe dni przewidywane jest występowanie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Apelujemy o ostrożność.

Powalone na drogę drzewa, uszkodzona wiata, zerwany dach na budynku jednorodzinnym – to tylko niektóre ze skutków wichury, jaka przechodziła nad Sławkowem 17 lutego. Pełne ręce roboty mieli strażacy i służby urzędu związane z zarządzaniem kryzysowym. W piątek wiatr ustał. Niestety to tylko chwilowa przerwa. W nocy z piątku na sobotę znów mocno powieje, a najbliższe dni upłyną pod znakiem dynamicznej i chwilami niebezpiecznej pogody.

Uniesiona wiatrem i przewrócona wiata śmietnika

Akcja strażaków przy uszkodzonym dachu
foto: M. Jakubowska

W piątek 18 lutego o godzinie 12:08 Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Krakowie wydało ostrzeżenie II stopnia o silnym wietrze. Obowiązuje ono od godz. 23:00 w piątek 18 lutego do godziny 18:00 w sobotę 19 lutego (wg stanu na godzinę wydania ostrzeżenia).

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Aktualizacje komunikatów dostępne są na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - KLIKNIJ.

Ostrzeżenie II stopnia oznacza, iż „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych”.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop