Plac zabaw wzbogacił się o edukacyjny ogród

Krzysztof Kozieł

Plac zabaw wzbogacił się o edukacyjny ogród

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Zakończyły się prace przy budowie ścieżki przyrodniczej przy Miejskim Przedszkolu w Sławkowie. W piątek 9 września, po symbolicznym przecięciu wstęgi, maluchy po raz pierwszy mogły zobaczyć efekty realizacji projektu.

Pomysł budowy edukacyjnej ścieżki przyrodniczej zwyciężył w głosowaniu w ramach ogłoszonego przez urząd miasta konkursu SŁAW-EKO, wzorowanego na coraz popularniejszych budżetach obywatelskich. To pierwsza tego typu inicjatywa w Sławkowie. Nagrodą był grant w wysokości 5 tys. zł na realizację projektu. Jak się teraz okazuje, udało się zrobić nawet więcej, niż początkowo planowano.

- Ostateczny efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Pomysł tak bardzo się spodobał, że do prac zaczęli włączać się również mieszkańcy. Pojawili się także sponsorzy, którzy nas wsparli. Mamy nawet stanowisko z paśnikiem dla zwierząt, z którego z pewnością korzystać będą odwiedzające przedszkolny ogród bażanty. Dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób, wszystko wygląda naprawdę pięknie – mówi autorka projektu Maria Kozik.

Fragment przedszkolnego ogrodu zamienił się w prawdziwe królestwo zmysłów z pachnącymi roślinami, karmnikami, budkami lęgowymi i tablicami edukacyjnymi. Dzięki temu maluchy poznawać będą tajemnice przyrody tuż za progiem drzwi przedszkola. Same zajmą się uprawianiem roślin użytkowych, które posadzone zostały w równych rzędach w specjalnie przygotowanych sektorach. Jest płytkie oczko wodne, rekreacyjna łąka, ptasie osiedle i zadaszona „leśna szkoła”, gdzie odbywać będą się warsztaty. Dzieci będą mogły stąpać po szyszkach, kasztanach, korze i żołędziach. Jak podkreśla Maria Kozik, w całym pomyśle chodzi o to, by w poznawanie przyrody angażować wszystkie zmysły. Wkrótce rosnąć zacznie też żywopłot, który ostatecznie oddzieli ścieżkę przyrodniczą od leżącej nieopodal ulicy. Założeniem projektu jest to, by pełniła ona swoją rolę przez cały rok, tak, aby najmłodsi obserwowali zachodzące w trakcie kolejnych miesięcy zmiany w przyrodzie. Same przedszkolaki są zachwycone. - Mnie najbardziej podoba się łąka. Będziemy tu przychodzić po śniadaniu i to jest super – chwali pomysł pięcioletni Piotruś. Wtóruje mu o rok starsza Ola: - Mnie tu podoba się wszystko. Będą przylatywać ptaki. I kwiatki takie ładne są i wszystko – mówi.

Z rezultatów projektu zadowolony jest też burmistrz Sławkowa. - Tak duże zaangażowanie nie tylko nauczycieli i pracowników, ale też i mieszkańców to najlepszy dowód tego, że warto organizować takie konkursy, jak SŁAW-EKO, bo one uruchamiają duży potencjał społeczny. A przecież o to właśnie chodzi, by uzyskiwać z tego taką właśnie, dodatkową wartość – podkreśla Rafał Adamczyk.

W dniu otwarcia ścieżki przyrodniczej przedszkolaki skorzystały też z gier i zabaw, przygotowanych przez Nadleśnictwo Chrzanów i Zespół Parków Krajobrazowych.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop