Pociągi tymczasowo znikają z rozkładu

unsplash.com

Pociągi tymczasowo znikają z rozkładu

Foto: unsplash.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała o wstrzymaniu od grudnia dofinansowania połączeń kolejowych na linii Sławków – Katowice. Powodem jest remont infrastruktury kolejowej.

Chodzi o dodatkowe połączenia, które zostały wprowadzone rok temu. Jeszcze wiosną wydawało się, że kursowanie pociągów zapewniających komfortowe połączenie mieszkańcom Sławkowa ze stolicą województwa jest niezagrożone. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w porozumieniu ze świadczącym usługę przewoźnikiem zaplanowała na sezon 2022/2023 taką samą liczbę kursów jak dotychczas.

Jak wynika z pisma przedstawicieli władz GZM, plany te pokrzyżowała decyzja zarządcy infrastruktury – PKP PLK SA. Spółka poinformowała bowiem, iż w związku z rozpoczynającym się remontem węzła kolejowego Katowice nie ma technicznych możliwości, by połączenia te mogły być wprowadzone do rozkładu jazdy. Zaproponowane przez PKP PLK SA połączenia zastępcze czyniłyby z kolei podróż ze Sławkowa do Katowic dłuższą i bardziej skomplikowaną niż aktualnie istniejące połączenia autobusowe do stolicy województwa z przesiadką w Dąbrowie Górniczej.

- Dodatkowe połączenia kolejowe, o które tak walczyliśmy, zapewniały naszym mieszkańcom szybką i komfortową podróż do Sosnowca i Katowic o zróżnicowanych porach – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. – Nie mamy niestety wpływu na rozpoczynające się prace remontowe związane z modernizacją węzła kolejowego Katowice i wynikające z tego utrudnienia. W piśmie do władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwróciłem się z prośbą o pisemną deklarację powrotu do dofinansowania tych połączeń po zakończeniu prac modernizacyjnych. Metropolia wyraziła zainteresowanie powrotem do tematu po zakończeniu inwestycji przez kolej – dodaje.

W związku z zaistniałą sytuacją burmistrz Sławkowa zwrócił się do Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z wnioskiem o wprowadzenie szybkiej autobusowej komunikacji zastępczej na trasie Sławków - Sosnowiec - Katowice.

Zaplanowane przez zarządcę infrastruktury kolejowej prace inwestycyjne obejmą między innymi odcinki Sosnowiec Główny – Katowice Zawodzie, Mysłowice – Katowice Zawodzie, Sosnowiec Południowy – Sosnowiec Główny i Sosnowiec Kazimierz – Sosnowiec Maczki. Wszystkie one wiązać będą się z poważnymi problemami dla pasażerów. Celem prac jest usprawnienie w prowadzeniu ruchu kolejowego na magistralach, zwiększenie prędkości szlakowych i budowa nowych przystanków. W efekcie, po przejściowych choć dotkliwych utrudnieniach doprowadzić mają one do wzrostu atrakcyjności połączeń kolejowych w obsłudze komunikacyjnej Dąbrowy Górniczej, Sławkowa i Sosnowca.

Pociąg na stacji

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop